Kiedy zmiana czasu na zimowy? Dlaczego zmieniamy czas na zimowy i letni?

2013-10-27 0:43

W najbliższy weekend, w nocy z 26 na 27 października, jak co roku czeka nas przestawienie czasu z letniego na zimowy. Przesuwamy wtedy zegarki godzinę do tyłu. Zmiana czasu ma bardzo długą tradycję - pora ją poznać!

Zmiana czasu ma dość długą tradycję. Po raz pierwszy na pomysł przestawiania zegarków wpadł mieszkający w Wellington (Nowa Zelandia) entomolog George Vernon Hudson. Miał pomysł, aby zegarki ustawiać zależnie od pory roku. Na pomysł wpadł z dość egoistycznych pobudek - jego pasją było zbieranie rzadkich gatunków owadów, ale pracował na poczcie. Gdy kończył pracę było zbyt ciemno na poszukiwanie owadów, zatem zaproponował przestawianie czasu. Miało to miejsce w 1895 roku. Jego propozycja nie znalazła jednak chętnych w Europie... Do czasu.

Czytaj: Zmiana czasu na zimowy 2013

William Willett, zamożny właściciel dobrze prosperującej firmy budowlanej, również z egoistycznych pobudek zaproponował zmianę czasu. Zauważył, że słońce wstaje wcześniej niż on (i inni Brytyjczycy), a zachodzi zaraz po ich powrocie do domu, a Willett chciałby jeszcze pojeździć konno. W 1907 roku przedstawił tezę, że wiosną należy przesuwać zegarki o godzinę do przodu i możemy cieszyć się dłużej słońcem. W zimie na odwrót - zegarki o godzinę do tyłu i już nie musimy wstawać przed świtem.

Choć propozycja zmiany czasu znalazła wielu zwolenników (w tym Churchilla), to nie udało się jej wprowadzić przed śmiercią Willett w 1915 roku. Wszystko zmieniła jednak I wojna światowa.

W 1916 r. wprowadzenia zmiany czasu zażądał niemiecki sztab generalny. Za Niemcami poszli najpierw ich austriaccy sojusznicy, a potem inne państwa zaangażowane w wojnę, w tym Wielka Brytania. Później powrócono do stałego czasu. Gospodarki wyczerpane wojną szybko wróciły do stabilizacji, zatem zmiana czasu motywowana kryzysem nie była potrzebna.

Zobacz: Zmieniamy czas

Jednak po kryzysie naftowym w 1973 roku znów powróciła idea zmiany czasu. Większość państw świata u schyłku lat siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych wprowadziła czas letni jako odpowiedź na kryzys energetyczny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki