Walczą o fotel prezesa TVP

2009-08-05 7:00

Los Piotra Farfała (31 l.) jest już przesądzony. Za dwa miesiące miejsce w wygodnym fotelu prezesa TVP zajmie jego następca. Kto to będzie? Wyścig już się rozpoczął. Wśród faworytów wymienia się kilka osób z Januszem Pietkiewiczem na czele.

Jest o co walczyć - prezes TVP to jedna z najbardziej wpływowych osób w kraju. Co miesiąc dostaje ogromną pensję, ma do dyspozycji służbową limuzynę, komórkę oraz złotą kartę z kilkunastotysięcznym limitem na wydatki reprezentacyjne (służbowe kolacje, rauty).

Jedno jest pewne - nowy prezes telewizji publicznej musi zostać zaakceptowany przez nieformalną koalicję PiS-SLD. To właśnie ludzie związani z tymi ugrupowaniami zasiedli w nowej radzie nadzorczej TVP (została powołana w ubiegłym tygodniu). Lada chwila rada rozpisze konkursy na prezesa i członków zarządu telewizji. Jesienią wszystko powinno być już jasne. - Wstępnie szacując, Farfał może porządzić jeszcze dwa miesiące - mówi "Gazecie Wyborczej" Piotr Wawrzeński, członek nowej rady nadzorczej TVP.

Kto więc zasiądzie za sterami telewizji publicznej? Na giełdzie nazwisk największe szanse daje się Januszowi Pietkiewiczowi. Jest ulubieńcem prezydenta Lecha Kaczyńskiego (pracowali razem w stołecznym Ratuszu), ma też świetne relacje z wpływowymi politykami lewicy. Nie można jednak wykluczyć, że prezesem zostanie ktoś zupełnie inny. Warto też pamiętać, że tort do podziału jest pokaźny i dla wielu osób miejsca wystarczy. Na obsadę czekają bowiem inne intratne stanowiska wiceprezesów telewizji, a także - szefów anten, dyrektorów oddziałów regionalnych oraz szefów programów informacyjnych.

Janusz Pietkiewicz (63 l.)

Z wykształcenia jest ekonomistą. Kojarzony z prezydentem Lechem Kaczyńskim (za czasów jego rządów w Warszawie był w Ratuszu szefem wydziału kultury). Ma też dobre relacje z politykami lewicy (kilka lat temu przy ich pomocy został szefem Teatru Wielkiego). Ostatnio organizował wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych (muzyka poważna).

Sławomir Siwek (59 l.)

Obecny wiceprezes TVP (od kilku miesięcy zawieszony). Od lat związany z braćmi Kaczyńskimi, należał do Porozumienia Centrum. Był posłem I kadencji (z ramienia PC), zakładał i kierował Fundacją Prasową "Solidarność". Do TVP trafił z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości.

Amelia Łukasiak

Najmniej znana z całego grona. Nie znaczy, że bez szans. Nieoficjalnie mówi się, że promują ją politycy Prawa i Sprawiedliwości. Filozof i dziennikarka. Pracowała m.in. w tygodniku "Newsweek". Potem była związana z dziennikiem "Rzeczpospolita" oraz telewizją Puls.

Marcin Bochenek (47 l.)

Wiceprezes TVP (od kilku miesięcy zawieszony). Blisko związany z Prawem i Sprawiedliwością. Jego żona Małgorzata jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego. Z wykształcenia historyk. Specjalizuje się w PR i komunikacji wewnętrznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki