Wieści z regionu 14 04

i

Autor: Shutterstock Wieści z regionu 14 04

Wieści z Regionu. Małopolska. Jajka na pierwszym planie

2017-04-14 16:52

Wielkanocny stół kojarzy nam się zwykle z obfitością potraw, babą piaskową, pięknie zdobionymi mazurkami i jajkami podanymi w kilku odsłonach.

Centralne miejsce zajmuje święconka. Ma nam zapewniać pomyślność, zdrowie i dostatek. Co oznaczają pokarmy?

Znaczenie święconki

Jajko jest symbolem triumfu życia nad śmiercią. To również oznaka płodności i odradzającego się życia. Dzielenie się nim umacnia rodzinne więzi. Wędlina w koszyczku ma zapewnić zdrowie, płodność i dostatek całej rodzinie. Chleb wkładamy na znak przemiany ciała Chrystusa w chleb, jaka dokonała się podczas Wielkiego Czwartku. Ciasto symbolizuje nasze umiejętności i sprzyja ich pogłębianiu. Chrzan to oznaka ludzkiej siły. Najlepiej włożyć go do koszyczka w kawałku. Sól to symbol prostoty życia. Według pradawnych wierzeń odstraszała zło i siły nieczyste. Pieprz odwołuje się do symboliki gorzkich ziół. Baranek to znak Chrystusa, którego katolicy nazywają Barankiem Bożym. Figurka wykonana z ciasta, lukru lub chleba odwołuje się do zwycięstwa życia nad śmiercią oraz odkupienia grzeszników przez śmierć Jezusa na krzyżu w Wielki Piątek.

Bukszpan zaś, którym przystrajamy koszyczek, przez swój zielony kolor jest symbolem nadziei.

Kolorowo w koszyczku

Na rynku jest mnóstwo farbek do jajek i rozmaitych ozdóbek. Najlepiej wybrać farbki do malowania po szkle (suszy się je np. suszarką) lub witrażowe. By wyszło taniej, kupmy puszkę białej farby i kilka barwników, a kolory przygotujmy w mniejszych słoiczkach. Wystarczą na kilka sezonów.

Można też jajka zdobić naturalnie. Brązową barwę uzyskamy, gotując jajka w wywarze z łupin cebuli. Czerwoną – gdy zanurzymy ugotowane już jajka w soku buraczanym. Jeśli zaś chcemy w sposób naturalny uzyskać niebieski kolor jajek, użyjmy wywaru z liści czerwonej kapusty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki