WIZYTA PATRIARCHY CYRYLA W POLSCE. Abp Michalik: Kościół katolicki i prawosławny zmierzają do POJEDNANIA

2012-08-15 12:14

  Od 17 do 19 sierpnia gościł będzie w Polsce Patriarcha Rosji Cyryl I. Zarówno media rosyjskie jak i polskie określają tę wizytę jako "bezprecedensową". Podczas trwającej dwa dni wizyty zwierzchnik rosyjskiej cerkwi oraz Abp Józef Michalik podpiszą wspólne przesłanie o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego. Warto podkreślić, że będzie to pierwsza w historii wizyta w Polsce zwierzchnika rosyjskiego kościoła prawosławnego.  

Abp Michalik powiedział, że Cyryl I przyjeżdża do Polski na zaproszenie Kościoła Prawosławnego. Przybycie do Polski Patriarchy Cyryla określił jako "fenomen". Podkreślił również, że podpisanie przesłania o pojednaniu polsko-rosyjskim jak i sama wizyta stały się możliwe dzięki "zbliżeniu między dwoma kościołami".

- Pierwszy raz kościół prawosławny i katolicki próbują wspólnie odczytać znaki czasu. Dzisiaj świat odchodzi od pewnych wartości podstawowych, którymi są złote linie łączące ludzi niezależnie od wyznawanej przez nich wiary - są to linie etyki, moralności, dobra, praw natury. Zachodni świat skwapliwie się od nich oddala - stwierdził Arcybiskup.

Według Michalika przesłanie o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego można porównać do listu biskupów polskich do niemieckich z roku 1965. Zdaniem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski "kościół Polski czuje się zobowiązany i zaszczycony, ze mógł wyciągnąć dłoń pojednania kiedyś do Niemców, a dzisiaj uczyni to samo z przedstawicielami Kościoła Prawosławnego".

Nasi Partnerzy polecają