Zadbaj o rozwój językowy twojego dziecka

i

Autor: Shutterstock

Zadbaj o rozwój językowy twojego dziecka

2015-08-25 2:00

Po co uczyć dziecko języków obcych? Angielski potrzebny nam jest na każdym niemal kroku, a później, w karierze zawodowej, przyda się znajomość nawet kilku języków. Należałoby więc postawić inne pytanie: nie czy uczyć się języków, ale kiedy zacząć naukę. Odpowiedź brzmiałaby: jak najwcześniej, a na pewno w wieku 5 lat.

Jeśli znamy języki, świat stoi przed nami otworem. Ich znajomość daje satysfakcję, samodzielność, niezależność, ciekawe znajomości i kontakty, zwiększa szanse na dobrą pracę i poprawia naszą sytuację materialną. Powinniśmy znać je dobrze, i to nie jeden, ale kilka. By jednak poprawnie mówić, mieć jak najlepszy akcent i wymowę, warto zacząć naukę wcześnie. Wbrew obiegowym opiniom, nauka języka obcego nie miesza dziecku w głowie, a wszechstronnie je rozwija.

Dziecku jest łatwiej

Dziecku łatwiej się uczyć języka obcego niż osobie dorosłej, bo jego aparat mowy jest bardziej elastyczny, a to sprawia, że łatwiej mu opanować wymowę, intonację oraz akcent. Dziecko nie ma też zazwyczaj takich oporów i zahamowań w posługiwaniu się językiem obcym w praktyce jak osoba dorosła. Nie krępuje go fakt, że popełnia błędy lub czegoś nie rozumie.

Dzieci są też zazwyczaj bardziej otwarte i kreatywne od nas, dorosłych. Dzięki temu szybciej znajdują wyjście z trudnej sytuacji, w której brakuje jakiegoś słowa. Łatwiej przychodzi im nie tylko zastąpienie tego słowa innym, jak i włączenie do komunikacji mimiki, gestów czy ruchu. Maluchy są ciekawe wszystkiego, łatwiej więc zmotywować je do nauki i dzięki temu sprawić, by osiągnęły sukces. To z kolei wyzwoli chęć do nauki języka obcego w następnych latach.

Dobrze wybierz szkołę

Proces nauki języka obcego przebiega inaczej w przypadku dzieci niż dorosłych. Dzieci zanudziłyby się na nudnych lekcjach, siedząc długo w ławkach, wkuwając słówka i ćwicząc reguły gramatyczne. Na zajęciach przeznaczonych dla nich jest więcej zabaw ruchowych, gier, wyliczanek, rymowanek czy piosenek. Bo nauka przebiega tu właśnie głównie przez zabawę.

Niesłychanie ważne są także umiejętności lektora i jego dobry kontakt z dziećmi. Ogromne znaczenie mają też jego kwalifikacje - nie każdy nauczyciel języka obcego ma ukończone studia z zakresu wczesnego nauczania języka obcego. Taki obowiązek zostanie wprowadzony dopiero w 2020 roku. Dlatego warto dobrze wybrać szkołę językową i sprawdzić kwalifikacje uczących w niej osób.

Zapisując dziecko na lekcje skontrolujmy także, czy szkoła dysponuje odpowiednią bazą i dobrymi warunkami do nauki – czy ma nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, czy sale lekcyjne są wygodne, czy nasza pociecha będzie się tu po prostu dobrze czuła itd.

Warto, by dzieci uczyły się w grupie ze swoimi rówieśnikami i by szkoła miała zwyczaj częstego informowania rodzica o postępach dziecka w nauce. To wszystko sprawi, że nasze dzieci będą chętnie się uczyć, a my zyskamy spokój.

Ekspertami w nauczaniu dzieci są niewątpliwe lektorzy empik school. Szkoła oferuje szeroki wybór języków, grup wiekowych i poziomów zaawansowania, zapewnia dzieciom doskonałe warunki do nauki i zabawy - komfortowe sale lekcyjne, wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz pomoce naukowe. Lektorzy także przygotowują dzieci do egzaminów szkolnych i międzynarodowych YLE i gwarantują uśmiech i dobre samopoczucie dzieci. Raportują postępy w nauce poprzez e-dziennik, a także organizują zajęcia podczas wakacji: Summer Club oraz obozy językowe dla dzieci i młodzieży.

Nie tylko język

Nauka języków obcych to nie tylko konkretna wiedza. Korzystnie wpływa ona na ogólny rozwój dzieci, ich umiejętności umysłowe, poprawia zdolność uczenia się, koncentrację oraz zapamiętywanie. Dziecko poszerza swoje horyzonty, bo dowiaduje się, że są na świecie inne kraje i inne kultury, zdobywa wiedzę o tym, jak bardzo różnorodny jest świat.

Poznając język obcy, uczy się także jak się uczyć. Doświadcza różnych metod, wybierają tę najlepszą dla siebie, a potem stosują ją także w dalszych latach nauki, także innych przedmiotów.

Dziecko zdobywa także umiejętność pracy w grupie, bo większość metod aktywizujących stosowanych w nauce języka obcego opiera się właśnie na pracy w grupach. Dzięki temu maluch nabywa kluczowe umiejętności, niezbędne na dalszych etapach kształcenia. Uczy się współpracować, ponosić odpowiedzialność za wykonanie zadania, weryfikować swoje pomysły i korzystać z pomysłów innych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki