Zawał – szybka pomoc ratuje życie

i

Autor: Shutterstock

Zawał – szybka pomoc ratuje życie

2016-12-05 1:00

Silny ból w klatce piersiowej, utrudnione oddychanie, zawroty głowy i pocenie się – to objawy zawału serca. Gdy przydarzą się tobie lub komuś z twojego otoczenia, natychmiast dzwoń po karetkę.

Zła dieta, tłusta i kaloryczna, brak aktywności fizycznej i palenie papierosów - to sprawia, że w naczyniach krwionośnych zalega cholesterol tworząc tzw. blaski miażdżycowe. Gdy taka blaszka oderwie się od ścianki naczynia, razem z krwią płynie po organizmie. Może też dotrzeć do serca. Jeśli trafi do naczynia wieńcowego, zatka je, a mięsień sercowy zostanie pozbawiony tlenu. To właśnie jest zawał serca.

Jak to się objawia

Z reguły zawał zaczyna się od nasilającego się bólu w klatce piersiowej, za mostkiem. Pojawia się kłucie, pieczenie, a potem uczucie rozsadzania. Oddech staje się płytki i rwany. Chory czuje niepokój, a nawet lęk i panikę. Mogą pojawić się także mdłości, niekiedy połączone z wymiotami, a także biegunka. Ból może promieniować na kark, plecy, łopatki, twarz, ramiona, brzuch i inne części ciała. Nie mija, nawet po odpoczynku i w wygodnej pozycji.
-

JAK POMÓC SOBIE SAMEMU PRZY ZAWALE

Odczuwasz silny ból w klatce piersiowej, a jesteś sam w domu... Jak sobie pomóc? Pamiętaj, osobie, której serce bije niemiarowo i która zaczyna odczuwać omdlenie, zostaje około 10 sekund, zanim utraci przytomność. Uratuje cię... kaszel. Uruchamia on przeponę, a ta, kurcząc się i rozciągając, uciska serce i pozwala przywrócić jego miarową pracę oraz utrzymać krążenie. Ważne jednak, aby zapamiętać, jak kasłać. Weź jak najgłębszy oddech, a następnie mocno zakasłaj, jakbyś chciał wykrztusić coś, co zalega w gardle. Rób króciutkie przerwy między jednym a drugim kasłaniem, ale powtarzaj tę czynność mniej więcej co dwie minuty. To pozwoli sercu złapać rytm, a ty natychmiast wezwij karetkę.


Pomoc przy zawale

Natychmiast wezwij karetkę pogotowia. Pacjent potrzebuje interwencji profesjonalisty i zabiegu ratującego życie. Nie czekaj jednak bezczynnie. Możesz w znaczny sposób zwiększyć szanse chorego na przeżycie. Zastosuj tych 5 zasad:

1. Ułóż chorego wygodnie
Najlepiej w pozycji, która zmniejszy ucisk na serce, czyli z lekko uniesionym tułowiem.

2. Rozluźnij ubranie
Bardzo ważne, by pacjent mógł głęboko i regularnie oddychać. Musisz mu to ułatwić. Jeśli ma krawat, rozluźnij go, a najlepiej zdejmij. Rozepnij koszulę, pasek od spodni itd. Pozbądź się wszystkich elementów garderoby, które mogą utrudniać oddychanie.

3. Uspokajaj pacjenta
Charakterystycznym objawem zawału serca jest lęk i panika. Może to pogorszyć i tak już zły stan chorego, musisz go więc uspokajać.

4. Możesz podać lek
Jeśli pacjent ma nitroglicerynę, podaj mu ją. Tabletkę z nitrogliceryną wkłada się choremu pod język. To bardzo ważne. Coraz częściej spotyka się także nitroglicerynę w postaci sprayu, którym psika się do ust. Jeśli pacjent nie ma nitrogliceryny, a jest przytomny, możesz mu podać lek zawierający pochodne kwasu acetylosalicylowego (np. aspirynę, polopirynę S, etopirynę, acard).

5. Gdy chory przestaje oddychać, rozpocznij resuscytację
Chory musi leżeć prosto na plecach. Udrożnij mu drogi oddechowe np. z wymiocin. Następnie wykonaj 30 ucisków na klatkę piersiową uciskając na mostek:

• uklęknij obok pacjenta,
• ułóż nadgarstek jednej ręki na środku jego klatki piersiowej, a na nim nadgarstek drugiej ręki i spleć palce,
• upewnij się, że nie uciskasz żeber, nadbrzusza ani dolnego końca mostka,
˜ pochyl się nad chorym, a wyprostowane ramiona ustaw prostopadle do mostka i uciskaj na głębokość 4-5 cm,
˜• po każdym uciśnięciu zwolnij nacisk na klatkę piersiową, nie odrywając dłoni od mostka. Mostek uciskasz z prędkością 120 ucisków na minutę.

Następnie jedną rękę kładziesz choremu na czole, druga dłoń 2–3 palcami unosi jego brodę do góry. Wykonujesz dwa wdechy usta-usta, każdy po około pięć sekund. I znowu 30 ucisków itd. Jest bardzo męczące więc dobrze zmieniać się z co najmniej dwoma osobami. Jak oddalić ryzyko zawału Uprawiając sport i seks pomagasz sercu – organizm lepiej się dotlenia. Rzuć palenie, zmień dietę na lżejszą, która obniży poziom cholesterolu. Przestań się stresować i przepracowywać. Badaj się. W badaniu krwi sprawdzaj stężenie całkowitego cholesterolu we krwi, jego frakcji LDL („złej") i HDL („dobrej") oraz triglicerydów. Mierz ciśnienie tętnicze, sprawdzaj poziomu cukru (glukozy) we krwi na czczo, kontroluj ciężar ciała. Jeszcze przed „czterdziestką" zrób sobie EKG, najlepiej wysiłkowe. Wcześnie wykonane badania pozwalają wykryć nieprawidłowości i określić, czy jesteś w grupie zwiększonego ryzyka zawałowego.


-

ZABEZPIECZ SIĘ NA WYPADEK ZACHOROWANIA

Choroby serca i układu krążenia to wręcz epidemia XXI wieku, ale także pojawiają się w przestrzeni publicznej ubezpieczenia zabezpieczające przed ryzykiem wystąpienia takiego zdarzenia. Wybierz takie, które proponuje najwięcej: od pakietu diagnostycznego po pomoc w leczeniu i przydzielenie opiekuna, aż po wsparcie psychologiczne. Opiekun klienta prowadzi cię za rękę w systemie publicznych świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki