Zielona i tania energia dzięki PGE i NABE

i

Autor: Materiały prasowe

Transformacja energetyczna

Zielona i tania energia dzięki PGE i NABE

2023-09-04 0:05 Materiał sponsorowany

Skarb Państwa wykupi od spółek energetycznych wszystkie elektrownie węglowe. Zostaną one przekazane do nowotworzonej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Jedna z tych spółek, PGE skupi się zaś na tym, co dla Polaków najważniejsze – na produkcji zielonej, taniej energii. Polacy chcą czystego powietrza i niskich rachunków za prąd.

Jak wynika z badań, niemal co piąty Polak twierdzi, że to jeden z najważniejszych problemów współczesnej Polski. Na pogorszenie jakości powietrza skarżą się głównie mieszkańcy dużych miast. Aż 43 proc. mieszkańców Warszawy i Wrocławia twierdzi, że stan powietrza w ich miastach pogorszył się na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Bezpieczeństwo energetyczne to podstawa

Ministerstwo Aktywów Państwowych zaproponowało firmom energetycznym, że odkupi od nich ich aktywa węglowe. Elektrownie i elektrociepłownie węglowe bowiem wciąż przez najbliższe 20-30 lat będą pracować i być podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. NABE będzie nimi zarządzać po to, by spółki energetyczne mogły się skupić na rozwoju energetyki, która nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery – farmach wiatrowych, energii słonecznej czy elektrowniach wodnych. Zielonej energii potrzebują Polacy, ale także polska gospodarka. Podstawowym celem postawionym w zaktualizowanej strategii PGE jest bezpieczeństwo energetyczne Polski. Prezentacji nowej strategii towarzyszy kampania PGE „Polska bezpieczna energetycznie”. 

- Polska gospodarka, aby być konkurencyjna potrzebuje czystej, bezpiecznej i taniej energii. Aktualizacja strategii PGE była konieczna, żeby zrealizować te potrzeby - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. – Wojna na Ukrainie i sytuacja gospodarcza w Europie wpłynęła na przyspieszenie prac nad tą strategią. Celem jest również to, aby polska energetyka pozostała w polskich rękach – dodaje Wojciech Dąbrowski.

NABE zdejmie kłopot z głowy

Utworzenie NABE pozwoli PGE skierować siły i fundusze w kierunku zielonej transformacji energetycznej (budowy odnawialnych źródeł energii) niezbędnej dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego Polski i powstrzymania wzrostu cen energii.

NABE będzie nadal wytwarzało energię z węgla. Z tego paliwa będzie można zrezygnować dopiero wtedy, gdy bezpieczeństwo energetyczne naszemu krajowi będą mogły zapewnić odnawialne źródła energii oraz małe i duże elektrownie atomowe.

PGE czeka teraz wyzwanie – musi przyspieszyć transformację energetyczną. Dotyczy to nie tylko wytwarzania taniej, zielonej energii, ale także odpowiedniej dystrybucji prądu elektryfikacji ciepłownictwa.