ZOBACZ jak uchronić się przed czadem!

2014-11-12 1:00

Czad, czyli tlenek węgla, to groźny dla naszego zdrowia związek chemiczny. Łatwo uchronimy się przed jego działaniem, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad.  

Tlenek węgla to silnie trujący gaz. Jego działanie bywa zgubne, ponieważ nie ma koloru ani zapachu, więc nie czujemy go w powietrzu. Powstaje, gdy paliwo – gaz, drewno, olej, benzyna, nafta, węgiel i inne – niedokładnie się spala. Dzieje się tak, gdy nie ma wystarczającego dopływu świeżego powietrza, a wraz z nim tlenu.

Wpuśćmy świeże powietrze

Nowoczesne okna są bardzo szczelne. Jeśli zamontowaliśmy je w domu, czy mieszkaniu, w którym użytkujemy urządzenia spalające gaz, nie powinniśmy ich dokładnie zamykać. Podobnie rzecz się ma, gdy uszczelnimy okna na zimę lub gdy nasza instalacja wentylacyjna czy przewody kominowe są niedrożne. W pomieszczeniu nie ma wówczas wystarczającej wentylacji.

Dlatego uchylmy okno, gdy korzystamy np. z piecyka gazowego z otwartą komorą spalania, gdy gotujemy czy pieczemy. Często wietrzmy pomieszczenia i pod żadnym pozorem nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych.

Pamiętajmy też o systematycznych kontrolach. Prawo wymaga, by system wentylacyjny kontrolować raz do roku, zaś kominowy (w przypadku palenia gazem) raz na 6 miesięcy. Jeśli mieszkamy w wielorodzinnym budynku, mamy obowiązek udostępnić mieszkanie do kontroli. Ciąg powietrza możemy też zbadać bardzo prosto, np. przykładając kartkę papieru – jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu nawiewnego lub kratki wentylacyjnej.

Fachowiec jest niezbędny

Nie wolno instalować urządzeń spalających gaz samodzielnie. Powinien to robić fachowiec posiadający specjalne uprawnienia. Podobnie jak przy naprawach i konserwacji sprzętu. Urządzeń trzeba używać zgodnie z instrukcją obsługi. Jeśli źle się poczujemy, np. mamy duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, czujemy osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, to znaczy, że w powietrzu znajduje się tlenek węgla. Natychmiast otwórzmy okna. Warto także zasięgnąć porady lekarskiej.

Przydatny czujnik

Warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujnik dymu oraz czujnik tlenku węgla. Gdy usłyszymy alarm, możemy od razu odłączyć urządzenia spalające gaz, przewietrzyć mieszkanie i wezwać fachowców. Tego typu czujniki powinny znaleźć się w kuchni z kuchenką gazową, łazience z gazowym podgrzewaczem wody, w kotłowni itd.

CZUJNIK MOŻE NAM URATOWAĆ ŻYCIE

ST. BRYG. PAWEŁ FRĄTCZAK Z PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

Warto zamontować w domu czujnik dymu, który ostrzeże nas przed pożarem, co jest istotne zwłaszcza w nocy, oraz czadu, który wykryje podwyższone stężenie tlenku węgla, zanim ten gaz nam zagrozi. Czujnik kosztuje kilkadziesiąt złotych, można zamontować go samodzielnie. W instrukcji obsługi znajdziemy informację, w jakiej odległości od okna, kratki wentylacyjnej i urządzenia oraz na jakiej wysokości trzeba go zainstalować. Potem musimy tylko pamiętać o wymianie baterii.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki