70-latka urodziła swoje pierwsze dziecko. Najstarsza matka na świecie?

2021-10-19 11:18
70-latka urodziła dziecko w Indiach
Autor: SHUTTERSTOCK 70-latka urodziła dziecko w Indiach - zdjęcie ilustracyjne

Pochodząca z Indii Jivunben Rabari nie ma dokumentu, który potwierdzałby jej wiek. Trzeba więc wierzyć na słowo, że kobieta ma 70 lat i urodziła właśnie swoje pierwsze dziecko. Ona i jej mąż są ze sobą od prawie pół wieku, a od dziesięcioleci starali się o dziecko. W końcu postanowili, że spróbują zapłodnienia in vitro. Dzięki niemu niedawno urodził im się syn.

To nieprawdopodobne. Małżeństwo Jivunben (70 l.) i Maldhari (75 l.) Rabari zostało właśnie rodzicami. Para jest ze sobą od 45 lat i niemal od samego początku bezskutecznie starała się o dziecko. Zdesperowana Jivunben w końcu stwierdziła, że może uda się zapłodnienie metodą in vitro. Jak donosi "Daily Mail", lekarz kobiety początkowo nie dawał jej szans. "Powiedzieliśmy jej, że w tak podeszłym wieku nie mogą mieć dzieci" - mówi dr Bhanushali. Dodaje jednak, że para nalegała, by spróbować, powołując się na podobne przypadki (choć nie tak skrajne) ze swojej rodziny. Udało się. "To jeden z  najrzadszych przypadków, o jakich słyszałem" - przyznaje lekarz. Zarówno kobieta, jak i jej syn, którego imienia nie chce wyjawiać dziennikarzom, mają się dobrze. Czy Rabari jest najstarszą matką na świecie?

Jak przebiega in vitro?

Okazuje się, że nie. I to właśnie Indie są miejscem, w którym zdarzają się tak późne ciąże. Jak przypomina "Daily Mail", w 2019 roku 74-letnia wówczas Mangayamma urodziła z in vitro bliźniaczki. Kobieta całą ciążę spędziła w szpitalu, a nad jej stanem zdrowia czuwało dziesięciu lekarzy. 

Sonda
Czy dziecko powinno zaopiekować się ciężko chorym rodzicem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE