Moskwa, Kreml, Plac Czerwony

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Mer potwierdza eksplozje

Atak dronów na Moskwę! Jeden spadł tuż obok rezydencji Putina?

2023-05-30 15:24

Barbarzyńskie ataki Rosjan na ukraińskie miasta zaczynają spotykać się z odpowiedzią również na terytorium Władimira Putina. Jak przekazała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media, we wtorkowy poranek drony uderzyły w budynki mieszkalne w Moskwie. O tym, że doszło do eksplozji i uszkodzenia kilku budynków, poinformował sam mer rosyjskiej stolicy. Ponadto agencja Ukrinform poinformowała, że jeden z dronów został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod miastem!

Mer Moskwy Siergiej Sobianin w swoim wtorkowym wpisie na Telegramie potwierdził, że miasto, którym zarządza, zostało zaatakowane. - Dziś rano, o świcie, atak drona spowodował niewielkie uszkodzenia kilku budynków. Wszystkie miejskie służby ratownicze są na miejscu zdarzenia. Badają okoliczności tego, co się stało. Jak dotąd nikt nie został poważnie ranny - napisał, dementując tym samym doniesienia agencji Reutera, która poinformowała, że jedna osoba została poszkodowana w wyniku zdarzenia. Gubernator obwodu moskiewskiego Andriej Worobiow powiadomił natomiast, że w rejonie Moskwy strącono "około dziesięciu" bezzałogowych statków powietrznych.

Portale informacyjne i media społecznościowe podawały rozmaitą liczbę dronów, od ośmiu do nawet 25.

Tymczasem niezależny portal Meduza przekazał, opierając się na doniesieniach oficjalnych mediów rosyjskich, że ewakuowano część mieszkańców dwóch budynków przy ulicy Profsojuznej w południowo-zachodniej części miasta. Uszkodzeniu miał ulec budynek przy Profsojuznej 98, wybite zostały szyby w oknach, ucierpiała też fasada domu. Inny dron, według doniesień mediów, uderzył w 24-piętrowy budynek przy ulicy Atłasowa.

Portal dodał również, że na Leninskim Prospekjcie do jednego z mieszkań na 13. piętrze miał wlecieć dron wypełniony materiałami wybuchowymi, lecz z nieznanych przyczyn nie eksplodował. W tym przypadku podkreślono jednak, że są to nieoficjalne informacje, które ciężko będzie zweryfikować.

Niezależna dziennikarka rosyjska Farida Rustamowa zwróciła uwagę na miejscowości, które wymienił rosyjski parlamentarzysta Aleksandr Chinsztejn. Oznajmił on, że drony zostały strącone w rejonie wsi: Iljinskoje, Timoszkino, Razdory, Romaszkino i koło osiedla willowego Greenfield.

Jeśli doniesienia te są prawdziwe, to uwagę zwracają okolice Razdory: to część słynnej Rublowki, rejonu, gdzie wille ma rosyjska elita. Rezydencja Władimira Putina na terenie majątku Nowo-Ogariowo koło wsi Usowo, jest położona „dziesięć minut jazdy samochodem” od Razdorów – zauważa Rustamowa. 

Sonda
Byłeś kiedyś w Moskwie?
UkrAlina - gen. Mirosław Różański