Bronisław Komorowski w Nowym Jorku będzie walczył o zniesienie wiz dla Poloaków

2012-09-25 8:00

Nie udało się tyle razy, czy uda się przy wystawnym obiedzie, szampanie, albo winie? Prezydent Bronisław Komorowski zamierza przypomnieć Barackowi Obamie podczas kolacji jego obietnicę o zniesieniu wiz dla Polaków.

W poniedziałkowy wieczór prezydent Komorowski, który przyleciał do Nowego Jorku jak dziesiątki innych światowych przywódców na Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, miał wziąć udział w powitalnej kolacji wydanej przez prezydenta USA dla uczestników. Jak zapowiadał, chce przypomnieć Obamie o jego obietnicy, jaką dał Polakom, a dotyczącą ruchu bezwizowego obywateli RP do Stanów.  
– Czekamy na wywiązanie się z obietnic prezydenta Stanów Zjednoczonych, co do wiz. Ja będę przypominał. (...) Problem polega na  tym, że ani republikanie ani demokraci nie mają większości w Kongresie, w związku z tym tylko wspólne głosowanie (…) mogłoby zaowocować rozpatrzeniem popieranej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych ustawy, która rozwiązywałaby problem wiz dla Polaków. Ale być może okres przedwyborczy może służyć temu, by jednych i drugich pytać i uzyskiwać deklaracje, póki każda ze stron ma nadzieję, że wybory wygra, także głosami polskimi – mówił prezydent Komorowski w Polskim Radiu.

W Kongresie Stanów Zjednoczonych znajduje się obecnie projekt uchwały autorstwa senatorów Barbary Mikulski i Marka Kirka, który zakłada zniesienie wiz dla Polaków. Prezydent uważa, że dopóki trwa kampania wyborcza, można liczyć na jej poparcie, bo i republikanie i demokraci mają nadzieję na wygraną – z poparciem Polonii.
Podczas trzydniowej wizyty w Wielkim Jabłku Bronisław Komorowski będzie miał bardzo napięty harmonogram. We wtorek odwiedzi akademię wojskową West Point, gdzie spotka się z rektorem uczelni, złoży kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i zje lunch z kadetami.

Wieczorem, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, wręczy zaś odznaczenia m.in. arcybiskupowi Nowego Jorku kardynałowi Timothy’emu M. Dolanowi, który uhonorowany zostanie Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej – za działalność na rzecz Polonii.  
W czwartek, również w Konsulacie, Komorowski będzie rozmawiał z przedstawicielami młodej Polonii – osobami, które pracują i studiują w Stanach Zjednoczonych. Spotka się również z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą oraz przedstawicielami polsko-amerykańskich izb handlowych i firm polskich aktywnych na rynku amerykańskim.

Prezydent wraz z delegacją wyleci z Nowego Jorku w czwartek wieczorem.      

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE