Czechy: MARIHUANA legalnym LEKIEM już od 2012 roku

2011-10-25 12:34

W Polsce trwa zażarta wojna polityków Ruchu Palikota o legalizację marihuany, a tymczasem w Czechach już w 2012 roku narkotyk znajdzie się w spisie leków i tym samym zniknie z listy substancji zakazanych. Ministerstwo zdrowia w Czechach do końca roku ma zakończyć pracę nad nowelizacją ustawy o narkotykach i przeciwdziałaniu narkomanii.

Marihuana w Czechach nie tylko legalna, a także uprawiana w celach leczniczych pod czujnym okiem władz. Jeśli wszystko pójdzie dobrze i harmonogram prac czeskiego ministerstwa zdrowia już od 1 stycznia 2012 roku będą obowiązywać nowe zasady uprawy i rozprowadzania marihuany.

Resort zdrowia u naszych południowych sąsiadów kończy prace nad nowelizacją prawa o narkotyki. Czechy należą do krajów o najbardziej liberalnym w Europie stosunku do narkotyków. Od stycznia 2010 roku posiadanie małych ilości środków odurzających - m.in. zaliczanej do grupy "narkotyków miękkich" marihuany - choć wciąż nielegalne, nie jest karane.

Teraz Czesi chcą wydawać marihuanę z przepisu lekarza chorym na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, raka oraz AIDS. Czescy eksperci, pracujący w rządowym zespole do spraw legalizacji marihuany w celach leczniczych, zaproponowali, by narkotyk ten można było uprawiać, ale tylko pod nadzorem władz.

Jakie warunki muszą spełniać firmy farmaceutyczne, które chcą się ubiegać o założenie hodowli konopii indyjskich? Przede wszystkim będą musiały wystąpić o specjalne pozwolenie. Marihuana uprawiana w celach leczniczych będzie musiała też być specjalnej jakości. Władze nadzorowałyby wszystkie uprawy.

Czy marihuana ma właściwości lecznicze?

Naukowcy na całym świecie toczą bój o to, czy marihuanę można traktować jako lekarstwo. Wiele badań potwierdza jednak lecznicze właściwości narkotyku: w łagodzeniu objawów jaskry, bólów związanych ze stwardnieniem rozsianym, znoszeniu złego samopoczucia podczas chemioterapii nowotworów i pobudzaniu apetytu u chorych na AIDS.

Jednocześnie zawarte w marihuanie kanabinoidy (THC) mają też szereg działań szkodliwych. W wielu ośrodkach na świecie trwają badania nad medycznym zastosowaniem konopii indyjskich. Potwierdzono, że THC obniża ryzyko rozwoju miażdżycy. Nie potwierdzone jeszcze badania mówią o terapeutycznym działaniu w kilku odmianach epilepsji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki