Do USA bez WIZ. Projekt ustawy w Kongresie. SENATOR Barbara Mikulski walczy o ZNIESIENIE WIZ dla Polaków

2012-02-01 14:35

Kiedy Polacy będą mogli udać się w podróż do Stanów Zjednoczonych bez konieczności wyrabiania wizy? Czy przed końcem kadencji, która upływa w listopadzie, prezydent Barack Obama dotrzyma obietnicy i zniesie wizy dla Polaków? Problem wiz powrócił, bo projekt stosownej ustawy trafił właśnie do Kongresu USA. O zniesienie wiz dla Polaków walczy m.in. senator polskiego pochodzenia ze stanu Maryland, Barbara Mikulski (76 l.)

Więkoszość obywateli Unii Europejskiej może wyruszyć za ocean bez konieczności uzyskiwania wizy, ale Polacy wciąż objęci są restrykcyjnymi procedurami. Barack Obama zobowiązał się do rozwiązania problemu wiz dla Polaków do końca kadencji.

Wybory prezydenckie w USA już w listopadzie 2012 roku, więc już najwyższy czas, by zacząć spełniać swoje deklaracje. Do Kongresu USA trafił właśnie projekt nowej ustawy o włączeniu Polski w ruch bezwizowy. Projekt zgłosili m.in. kongresmen Michael "Mike" Quigley z Chicago i senator polskiego pochodzenie Barbara Mikulski, najstarsza stażem kobieta-senator.

Czy Polacy doczekają się zniesienia wiz jeszcze w tym roku?


Jeśli do późnej wiosny projekt nie zostanie przyjęty przez obie izby amerykańskiego parlamentu, najpewniej zostanie zepchnięty na dalszy plan z powodu wyborów prezydenckich.

Barbara Mikulski walczy o zniesinie wiz dla Polaków już od 2010 roku. W maju Senat przyjął poprawkę do ustawy imigracyjnej, która umożliwia włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. Poprawka została zgłoszona m.in. przez senator Mikulski, która powiedziała, że ta poprawka umożliwia włączenie Polski do programu bezwizowego, ponieważ dotyczy obywateli krajów, które są sojusznikami Stanów Zjednoczonych w wojnie z terroryzmem. W Senacie poprawka została przyjęta jednogłośnie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE