Już jest! Pierwszy, doustny lek na Covid-19 do stosowania w domu. Kto może go przyjąć?

2022-01-18 14:34
Już jest! Pierwszy, doustny lek na Covid-19, który można stosować w domu. Już dopuszczony do użytku
Autor: AP Można go stosować w domu

Paxlovid - tak nazywa się pierwszy na świecie lek na Covid-19, który można stosować w domu. Kanadyjskie ministerstwo zdrowia dopuściło go właśnie do użytku. Jest wydawany na receptę i blokuje namnażanie się wirusa. Trzeba go zażyć do pięciu dni od pojawienia się pierwszych objawów. Zdaniem ekspertów to przełom, który pozwoli zmniejszyć liczbę hospitalizacji.

Paxlovid to połączenie dwóch leków antywirusowych: nirmatrelviru i ritonaviru, produkowanych przez firmę Pfizer. Trzeba zacząć go przyjmować niezwłocznie po tym, jak zostanie postawiona diagnoza. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, pacjenci będą zażywali zestaw dwóch tabletek nirmatrelviru i jednej tabletki ritonaviru, stosowanego w terapii HIV. Kuracja ma trwać pięć dni. Władze Kanady zamówiły lek jeszcze pod koniec ubiegłego roku, natomiast pierwsze dostawy trafią do kraju w ciągu najbliższych tygodni. Na razie będą niewielkie, ale to się musi zmienić, bo - jak podkreśla federalna naczelna lekarz Kanady, dr Theresa Tam - to pierwsza terapia lekiem doustnym dopuszczona do stosowania w domu i będzie na nią wielkie zapotrzebowanie. Leki na Covid-19, jakie do tej pory były dostępne w Kanadzie, mogły być podawane tylko w warunkach leczenia szpitalnego. To bardzo ważna zmiana, ponieważ pozwoli zmniejszyć liczbę pacjentów w i tak już zatłoczonych szpitalach. 

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest Roberta Metsola? Najmłodsza szefowa Parlamentu Europejskiego w historii zmiażdżyła rywali

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Jak działa lek? Paxlovid wspomaga organizm w zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2, łagodzi jego symptomy i skraca czas choroby. Najprawdopodobniej również działa na wariant Omikron, który teraz w Kanadzie dominuje. Lek będą mogły przyjmować osoby po 18. roku życia, z łagodnymi lub średnimi objawami zakażenia, które są narażone na ciężki przebieg choroby, hospitalizację, a nawet śmierć. Lekarze z całą stanowczością podkreślają jednak, że lek nie zmienia niczego, jeśli chodzi o szczepienia. To nadal najlepszy sposób na to, by uchronić się przed niebezpieczeństwem powodowanym Covid-19. 

CZYTAJ TAKŻE: Jennifer Lopez zabrała 13-letnią córkę na zakupy. Emme to wykapana mama? [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy zdecydował_abyś się na zażycie leku na Covid-19?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE