Czwarta dawka szczepionki przeciwko Covid-19 jest już pewna. Kto ją dostanie?

i

Autor: shutterstock Czwarta dawka na razie nie dla każdego

Czwarta dawka szczepionki przeciwko Covid-19 jest już pewna. Kto ją dostanie?

2022-01-14 13:00

W czwartek (13 stycznia) hiszpański rząd zatwierdził dopuszczenie w kraju czwartej dawki szczepień przeciwko Covid-19. Jak podkreśla minister zdrowia, Carolina Darias, by móc ją przyjąć, trzeba jednak odczekać co najmniej pięć miesięcy od momentu, gdy przyjęło się trzecią dawkę. Czwarta dawka preparatu nie będzie jednak na razie dostępna dla wszystkich. Kto ją dostanie?

Zgodnie z regulacjami władz Hiszpanii, czwarta dawka szczepionki przeciw Covid-19 w pierwszej kolejności ma trafić do osób z obniżoną odpornością. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, hiszpańska minister zdrowia, w czasie trwającej w czwartek (13 stycznia) konferencji prasowej, wyjaśniła, że dostaną ją obywatele cierpiący na takie schorzenia jak na przykład choroby nowotworowe czy HIV. Ważne jest to, że osoby spośród tej grupy, które zechcą przyjąć czwartą dawkę preparatu muszą odczekać co najmniej pięć miesięcy po tym, jak przyjęły trzecią. W Hiszpanii, w której mieszka około 47 milionów obywateli, do tej pory trzema dawkami zaszczepiło się nieco ponad 90 procent mieszkańców powyżej 12. roku życia. 

CZYTAJ TAKŻE: Poszła pobiegać, została zamordowana. 23-letnia skrzypaczka zginęła w biały dzień, na oczach świadków!

dr Tomasz Karauda: Sytuacja będzie się pogarszać. Kolejne dawki szczepionki będą konieczne [Super Raport]

Kilka godzin po konferencji prasowej hiszpańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w czwartek (13 stycznia), liczba zakażeń koronawirusem przypadających na 100 tys. mieszkańców sięgnęła rekordowego poziomu 3156. Również dobowa liczba zachorowań była tego dnia bliska rekordu, bo wyniosła niemal 160 tysięcy. Jednocześnie spadł nieco odsetek łóżek zajmowanych przez chorych na Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii. 

CZYTAJ TAKŻE: Dzień przed pogrzebem księcia Filipa na Downing Street trwała libacja. "Boris Johnson do dymisji!"

Sonda
Czy zaszczepisz się czwartą i piątą dawką szczepionki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE