Kim jest Roberta Metsola? Najmłodsza szefowa Parlamentu Europejskiego w historii zmiażdżyła rywali

2022-01-18 12:40
Kto nowym szefem Parlamentu Europejskiego? Dziś się dowiemy. Jest mocna kandydatka!
Autor: AP Roberta Metsola z Malty nową szefową PE!

To już pewne! Nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego została maltańska eurodeputowana, Roberta Metsola. Działająca aktywnie na rzecz praw osób LGBTQ+ odniosła spektakularne zwycięstwo. Swoich rywali zostawiła daleko w tyle. 43-letnia polityczka jest najmłodszą w historii osobą, piastującą to stanowisko. Jest też trzecią kobietą, która przewodniczy PE. Kim jest Roberta Metsola, najmłodsza szefowa Parlamentu Europejskiego w historii?

Kim jest Roberta Metsola? Najmłodsza szefowa Parlamentu Europejskiego w historii zmiażdżyła rywali

We wtorek (18 stycznia), przed południem została wybrana nowa przewodnicząca Parlamentu Europejskiego. Wybory były krótkie, a Roberta Metsola, która je wygrała, odniosła miażdżącą przewagę. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, maltańska eurodeputowana zgarnęła 458 głosów, przy wymaganej większości 309. Roberta Metsola, należąca do Europejskiej Partii Ludowej, ma 43 lata, co czyni ją najmłodszą szefową PE w historii. Jest też trzecią kobietą piastującą to stanowisko. Nowa przewodnicząca była wskazywana jako potencjalna zwyciężczyni. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu zmarł dotychczasowy szef Parlamentu, David Sassoli, to ona pełniła obowiązki tymczasowej przewodniczącej. Wybór nowej szefowej PE skomentował Donald Tusk. "Wybór Roberty Metsoli (...) na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego to wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy ciężką pracą i determinacją osiągają swoje marzenia. I dla tych, którzy wierzą w Europę. Ja wierzę w Europę i wierzę w Ciebie, Roberto" - napisał na Twitterze.

CZYTAJ TAKŻE: Makabra na placu zabaw. Ktoś umieścił żyletkę na zjeżdżalni. Robota antyszczepionkowców?

Express Biedrzyckiej - Stefan Niesiołowski: Kolejne wybory rozstrzygną się na ulicy

Roberta Metsola pokonała Alice Kuhnke (Zieloni) i Sirę Rego (Lewica). Kuhnke dostała 101 głosów, a Rego 57. Z walki o fotel przewodniczącego PE w ostatniej chwili zrezygnował natomiast polski przedstawiciel, Kosma Złotowski z PiS. 

Sonda
Czy Twoim zdaniem Polska powinna dalej być w Unii Europejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE