Kto nowym szefem Parlamentu Europejskiego? Dziś się dowiemy. Kandydat z Polski bez szans?

2022-01-18 9:17
Kto nowym szefem Parlamentu Europejskiego? Dziś się dowiemy. Jest mocna kandydatka!
Autor: AP Roberta Metsola z Malty nową szefową PE!

We wtorek, 18 stycznia, zostanie wybrany nowy przewdoniczący Parlamentu Europejskiego. O stanowisko walczy czworo kandydatów, w tym Kosma Złotowski z PiS. Wiele wskazuje jednak, że jest bez szans. Prognozuje się, że nową szefową PE zostanie jego tymczasowa przewodnicząca, Roberta Metsola z Malty. Głosowanie odbywa się po śmierci Davida Sassoli.

O tym, kto obejmie stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego na najbliższy czas, dowiemy się dziś (wtorek, 18 stycznia), około godz. 11. To właśnie wtedy zakończy się głosowanie, zorganizowane po  śmierci dotychczasowego szefa PE, Davida Sassoli, który zmarł w ubiegłym tygodniu. Zanim zacznie się oddawanie głosów, kandydaci w krótkich prezentacjach przedstawią swoje programy. O fotel prezydenta PE walczy czworo eurodeputowanych: Roberta Metsola z Malty (EPP), Alice Bah Kuhnke ze Szwecji (Greens/EFA), Kosma Złotowski z Polski (ECR) i Sira Rego z Hiszpanii (The Left). Jak wskazuje "Bloomberg", największe szanse na fotel przewodniczącego ma tymczasowa przewodnicząca parlamentu, członkini Europejskiej Partii Ludowej, Roberta Metsola. Jeśli rzeczywiście zostanie wybrana, będzie najmłodszą w historii, bo zaledwie 43-letnią przywódczynią Parlamentu i trzecią kobietą na tym stanowisku.

CZYTAJ TAKŻE: Nogi Heidi Klum ubezpieczone na MILIONY. Jedna jest cenniejsza od drugiej. Dlaczego?

Kto nowym szefem Parlamentu Europejskiego? Dziś się dowiemy. Jest mocna kandydatka!
Autor: AP W ubiegłym tygodniu zmarł dotychczasowy szef PE, David Sassoli
Jasnowidz Krzysztof Jackowski mówi o tym czy będą wybory w 2022 roku

Kim jest Roberta Metsola?

Roberta Metsola to maltańska eurodeputowana. Ma 43 lata i czwórkę dzieci. Jako polityk walczy o praworządność i prawa osób LGBTQ+. Mniej postępowa jest w temacie legalnego przerywania ciąży. Jak podaje "Bloomberg", w czerwcu ub. roku Metsola głosowała przeciwko raportowi uznającemu prawa w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego za podstawowe prawa człowieka, w tym dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji. 

CZYTAJ TAKŻE: Obowiązek szczepień sparaliżuje pracę gabinetów lekarskich? Ucierpią pacjenci!

Jak wygląda głosowanie?

Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wybiera się bezwzględną większością oddanych głosów, tzn. 50 proc. plus 1. Głosy wstrzymujące się oraz nieważne nie są brane pod uwagę. Jak podaje PAP, przewiduje się nie więcej niż cztery rundy głosowania. Jeżeli po trzecim głosowaniu wciąż nie ma bezwzględnej większości, czwarte głosowanie ogranicza się do dwóch kandydatów, którzy w trzecim dostali największą liczbę głosów. Zwycięzcą natomiast zostaje ta osoba, która w ostatnim głosowaniu osiągnie lepszy wynik. Jeśli w czwartym głosowaniu obaj kandydaci uzyskają tę samą liczbę głosów, wówczas wybierany jest starszy.

Sonda
Czy Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE