Obowiązek szczepień sparaliżuje pracę gabinetów lekarskich? Ucierpią pacjenci!

2022-01-17 14:30
Obowiązek szczepień sparaliżuje pracę gabinetów lekarskich? Pacjenci są przerażeni!
Autor: SHUTTERSTOCK Obowiązek szczepień wpłynie na pracę lekarzy?

W połowie marca w Niemczech zostanie wprowadzony obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla lekarzy i pielęgniarek. Jednak już teraz są obawy o to, jak ten nakaz odbije się na pracy gabinetów lekarskich i stomatologicznych. Okazuje się bowiem, że jedna czwarta personelu medycznego nie chce się szczepić, a to może się odbić na dostępie do podstawowych świadczeń zdrowotnych.

W obliczu pandemii wiele krajów decyduje się na wprowadzenie obowiązku szczepień dla poszczególnych grup. W Niemczech, jeszcze przed nadejściem wiosny, zacznie obowiązywać nakaz szczepień dla lekarzy i pielęgniarek. Zdaniem rządzących personel medyczny musi przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19, by zapewnić ciągłość udzielania świadczeń zdrowotnych, bez przerw spowodowanych chorobą czy izolacją. Polska Agencja Prasowa cytuje komunikat niemieckiego ministerstwa spraw społecznych: „Jeśli lekarz naruszy ten obowiązek, Stowarzyszenie Lekarzy Ubezpieczeń Zdrowotnych może wszcząć środki dyscyplinarne”. A to może doprowadzić nawet do zamknięcia gabinetu. Tymczasem, jak podaje PAP, powołując się na informacje telewizji MDR, wielu lekarzy, a jeszcze więcej dentystów nie chce się zaszczepić. Stowarzyszenie Stomatologów z Saksonii skontrolowało stan szczepień w niemal trzech tysiącach gabinetów. Okazało się, że około jedna czwarta lekarzy w nich pracujących, nie jest zaszczepiona. 

CZYTAJ TAKŻE: Przeszczepili mu serce świni, teraz wyszła na jaw jego brutalna przeszłość. "To on!"

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19 dla ciężarnych

Najgorzej z dostępem do opieki stomatologicznej może być na obszarach wiejskich, gdzie już teraz jest deficyt lekarzy. Stowarzyszenie Stomatologów zapowiada, że nie jest w tej sytuacji w stanie zapewnić nieprzerwanego dostępu do świadczeń zdrowotnych dla obywateli i apeluje do rządu o pilne zajęcie się tą kwestią. Prognozuje też, że jeśli w istocie w wyniku obowiązku szczepień część gabinetów się zamknie, to w ciągu najbliższych 5-10 lat Saksonia może się borykać z poważnym niedoborem usług stomatologicznych. 

NIE PRZEGAP! Spłuczka łamie prawa człowieka? Kłócili się o nią jak Kargul z Pawlakiem. Sąd wydał wyrok

Sonda
Czy szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE