Mogą zatrudnić twoją firmę przy budowie Mostu Kościuszki!

2012-04-22 14:00

Stanowy Departament Transportu (NYS DOT) poinformował, że przy budowie mostu będą pracowały małe firmy rekrutujące się z nieuprzywilejowanych grup społecznych.

Chodzi tu głównie o firmy prowadzone przez kobiety, osoby pochodzące z mniejszości etnicznych oraz imigracyjnych. To właśnie ta ostatnia grupa stwarza szansę dla biznesów prowadzonych przez Polaków na "załapanie się" na pracę przy moście. Aby jednak startować do przetargów, firma taka musi uzyskać certyfikat DBE. Jak go otrzymać? Wszystko zostanie wytłumaczone na warsztatach, które odbędą się 10 i 15 maja. Trzeba się jednak spieszyć z decyzją, bo zapisy przyjmowane są tylko do 30 kwietnia.

O programie DBE rozmawiamy z rzecznikiem prasowym DOT Adamem Levine.

"Super Express": - Wznoszenie mostu wydaje się być zadaniem dla wielkiej firmy, czy rzeczywiście przy takim projekcie jest miejsce dla small businessów?

Adam Levine: - Każdy wielki projekt składa się z małych podprojektów i tak też jest w przypadku Mostu Kościuszki. Spodziewamy się, że to przedsięwzięcie będzie także możliwością pracy dla wielu podwykonawców.

- Jaki zakres firm może brać udział w pracach przy Moście Kościuszki?

- W tym właściwie nie ma ograniczeń: Będą rozpatrywane firmy zajmujące się kładzeniem chodników, malowaniem, rekultywacją terenów (landscaping), budową terenów parkowych, zabezpieczaniem terenu budowy... Trudno wymienić tu wszystkie rodzaje firm, które mogą znaleźć zajęcie przy tak dużym projekcie.

- Czym jest DBE?

- Inicjatywa na rzecz firm wykluczanych (Disadvantaged Business Enterprises) to firmy, które z różnych powodów nie otrzymują dużych kontraktów, ponieważ pochodzą ze słabo reprezentowanych grup społecznych. Należą do nich firmy dyskryminowane na przykład ze względu na rasę, płeć, pochodzenie imigracyjne, czy kolor skóry.

- W jaki sposób firmy mogą wziąć udział w pracach przy Moście Kościuszki?

- Przede wszystkim muszą one uzyskać certyfikat DBE. W tej chwili w stanie Nowy Jork jest już około 700 firm, które taki certyfikat już posiadają. Ponieważ Most Kościuszki będzie budowany z funduszy federalnych (jest częścią drogi międzystanowej - red.), zależy nam na tym, aby jak największa liczba firm brała udział w pracach. Jeśli są jeszcze firmy, które chciałyby otrzymać taki certyfikat, powinny zgłosić się na warsztaty, które będziemy dla nich organizowali. Do 30 kwietnia (poniedziałek) powinny zgłosić się do Helen Neuhaus Associates pod numerem telefonu (212)-532-4175.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki