Największa kula GRADOWA! Rekord pobity, będziesz w szoku

2021-05-05 14:20 Zofia Dąbrowska
Chmury burzowe - opady deszczu i grad, najnowsza prognoza pogody
Autor: CC Unsplash.com Załamanie pogody i upały w Polsce. Pomarańczowy alarm IMGW [PROGNOZA POGODY 7 SIERPNIA] / Zdjęcie poglądowe

To był prawdziwy kataklizm! Amerykańscy naukowcy potwierdzają - grad, który spadł na Teksas i Oklahomę kilka dni temu był rekordowy. Tak ogromnych lodowych kul spadających z nieba nie widziano w Teksasie nigdy wcześniej. Podczas środowej nawałnicy w miejscowości Hondo znaleziono kule gradu o średnicy wynoszącej około 17 centymetrów. Pomiary mieszkańców potwierdzają naukowcy z Pennsylvania State University. To rekord Teksasu i blisko mu do rekordu świata, który padł nie tak dawno również w Stanach Zjednoczonych.

Ten potężny żywioł niszczył domy i samochody, wyrywał drzewa z korzeniami. W ubiegłą środę przez Teksas i Oklahomę przetoczyła się potężna nawałnica, która narobiła miliardowych strat. Z nieba zaczęły lecieć coraz większe kule gradu, dziurawiąc dachy i szyby aut tak, jakby były zrobione z papieru. Wielkość gradowych kul zdumiała mieszkańców. Lino Ramirez z miejscowości Hondo podniósł jedną z takich kul i dokonał szokującego pomiaru. Kula miała około 6,57 cali, a więc niemal 17 centymetrów! Znalezisko zostało właśnie zbadane przez prof. Matta Kumjiana z Pennsylvania State University.

NIE PRZEGAP: Koronawirus obostrzenia. Podróże po Unii Europejskiej - będą ważne zmiany!

Ekspert specjalizujący się właśnie w gradzie podał dokładne rozmiary kuli z Hondo w calach i obwieścił, że jest ona rekordowa. Nigdy wcześniej w całym Teksasie nie spadła tak wielka gradowa kula. - Jest gargantuiczna, to jeden z nielicznych dobrze udokumentowanych przypadków tak wielkiego gradu - powiedział prof. Matt Kumjian w wywiadzie dla "Washington Post". Stanowemu rekordowi blisko do rekordu świata, który padł nie tak dawno również w Stanach Zjednoczonych. 20-centymetrowe kule gradu spadły na Vivian w Dakocie Południowej 23 lipca 2010 roku.

NIE PRZEGAP: Wielka PRZEPOWIEDNIA o rodzinie królewskiej! Koniec monarchii i ostatni władca

Pogodowa katastrofa w Małopolsce. Tak wyglądało gradobicie pod Krakowem
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze