Granica

i

Autor: Andrzej Szkocki/Polska Press/Polska Pres/East News Granica

Niepokojące informacje

Niemcy chcą przywrócić kontrole na granicy. Koniec Polski w Strefie Schengen?

2023-09-23 15:25

Koniec otwartych granic i Polski w Strefie Schengen? Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powiedziała w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że ma w planach wprowadzenie kontroli na granicy z Polską, a także z Czechami. „Moim zdaniem jest to szansą na bardziej zdecydowaną walkę z przestępczością, jaką jest przemyt ludzi” – stwierdziła Faeser.

Niemcy chcą wprowadzić kontrole graniczne dla osób wjeżdżających z Polski i Czech. Chodzi o przemyt ludzi i nielegalną migrację

Kiedy teraz przekraczamy granicę z Niemcami, nie musimy robić nic, nawet pokazywać dowodu osobistego, a co dopiero paszportu. Nasz kraj dołączył do Strefy Schengen, czyli grona państw, między którymi można poruszać się bez kontroli granicznej w 2007 roku, m.in. wraz z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą i Łotwą. Czy teraz nastąpi koniec Polski w Strefie Schengen? A może skończy się na zapowiedziach i ostrzeżeniach lub po jakimś czasie sytuacja wróci do normy? Na razie niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powiedziała w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że ma w planach wprowadzenie kontroli na granicy z Polską, a także z Czechami. Nie podała, kiedy miałoby to nastąpić. „Moim zdaniem jest to szansą na bardziej zdecydowaną walkę z przestępczością, jaką jest przemyt ludzi” – stwierdziła Faeser. O jej planach piszą na pierwszych stronach takie czołowe niemieckie gazety, jak "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Tagesspiegel".

Niemiecka szefowa MSW: „Znacznie zwiększyliśmy już obecność policji federalnej na granicy z Polską i z Czechami”

Jak podkreśliła niemiecka pani minister, chodzi o nielegalną imigrację i walkę z przemytem ludzi. „Nie należy jednak spodziewać się, że osób ubiegających się o azyl nie będzie już przybywać od razu po wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych” - stwierdziła i dodała, że wprowadzenie kontroli na granicy z Polską byłoby powiązane z nadzorem całego obszaru przygranicznego. „Znacznie zwiększyliśmy już obecność policji federalnej na granicy z Polską i z Czechami” – ujawniła Faeser. Przywrócenie kontroli miałoby dotyczyć nie tylko Polski, ale również Czech.

Sonda
Czy wybierasz się obejrzeć film "Zielona Granica"?

QUIZ. Wielki test geograficzny! Granice państw. Ostatnie pytania tylko dla geniuszy

Pytanie 1 z 10
Czy Polska graniczy z Rosją?
Granica polsko-białoruska. Służby Łukaszenki przygotowują imigrantów do sforsowania granicy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany