Nobel z chemii

i

Autor: AP Nobel z chemii

Dostali 10 milionów koron

Nobel z chemii przyznany za chemię "klik". To rewolucja w leczeniu raka? Znamy laureatów!

2022-10-05 13:49

W środę (5 października) Komitet Noblowski przyznał kolejne nagrody, tym razem w dziedzinie chemii. Milionem koron będzie się musiało podzielić troje naukowców: Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal and K. Barry Sharpless. Ich badania nad uproszczeniem syntezy chemicznej przyczyniły się m.in. do rozwoju nowych leków, w tym leków na raka, działających w bardziej precyzyjny sposób.

Carolyn R. Bertozzi ze Stanów Zjednoczonych, Morten Meldal z Danii i K. Barry Sharpless (USA) zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla z chemii za "rozwój nowych metod syntezy chemicznej, które pozwoliły uprościć proces syntezy nawet skomplikowanych cząsteczek" - informuje Komitet Noblowski. Szczególnie uczeni zostali docenieni za "za rozwój chemii »klik« oraz chemii bioortagonalnej".

Nagroda Nobla 2022. Chemią "klik" prosto w raka

Chemia "klik" jest terminem wymyślonym przez K. Barry'ego Sharplessa. Określa syntezę chemiczną, w której zachodzą szybkie i skuteczne reakcje między małymi cząsteczkami pozwalające tworzyć nawet skomplikowane związki w prosty sposób. Z kolei chemia bioortogonalna odnosi się reakcji chemicznych, które mogą zachodzić w żywych układach bez zakłócania natywnych procesów biochemicznych. Ten termin wymyśliła Carolyn R. Bertozzi niemal 20 lat temu. Co to oznacza dla rozwoju nauki? Bardzo wiele. Prace noblistów pomogły m.in. w tworzeniu nowych leków, m.in. leków na raka działających w bardziej precyzyjny sposób. Cała trójka podzieli się teraz nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (niemal 4,5 mln zł).

Nobel 2022. Jakie dziedziny następne?

W czwartek (6 października) w Sali Giełdy na sztokholmskim Starym Mieście sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosi laureata literackiej Nagrody Nobla. Dwoje noblistów z ostatnich lat to tanzańsko-brytyjski pisarz Abdulrazak Gurnah (za 2021 rok) oraz amerykańska poetka Louise Glück (za 2020 rok). W piątek uwaga świata skierowana zostanie na Oslo, gdzie tradycyjnie to norweski komitet przyzna Pokojową Nagrodę Nobla. Jak podał Instytut Nobla, w tym roku napłynęło 343 nominacji, z czego 251 to osoby, a 92 to organizacje. Jest to druga największa liczba zgłoszonych kandydatur w historii po 2016 roku, gdy było ich 372. Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii poznamy natomiast w poniedziałek, 10 października, w Sztokholmie.

Sonda
Interesują cię Nagrody Nobla?
Express Biedrzyckiej - Adam Bodnar: Zełenski oczywistym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają