Nowy koronawirus odkryty w chińskim Wuhan. Naukowcy: Może być bardzo groźny

2022-01-29 11:08
Koronawirus / zdjęcie ilustracyjne
Autor: Pixabay Koronawirus / zdjęcie ilustracyjne

Fatalne wieści napływają z Chin. Naukowcy z Wuhan odkryli nowego koronawirusa - NeoCoV, który jest blisko spokrewniony z wirusem MERS. Wiele na to wskazuje, że jeśli wirus zacznie mutować to może zaatakować ludzi. Tym samym na świecie dalej będzie panować śmiertelna zaraza.

O wirusie SARS CoV-2 cały świat usłyszał pod koniec 2019 roku. Od tamtej pory cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Okazuje się, że naukowcy z chińskiego Wuhan odkryli nowego koronawirusa - NeoCoV, który jest blisko spokrewniony z wirusem MERS. - Na razie NeoCoV szerzy się między nietoperzami, ale jeśli zmutuje może przenieść się na ludzi i wywoływać śmiertelną chorobę - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Wuhanie i Chińskiej Akademii Nauk.

NeoCoV został odkryty w Republice Południowej Afryki i jest blisko spokrewniony z wywołującym śmiertelną chorobę koronawirusem MERS-CoV. Przez ostatnie 10 lat wykryto kilka ognisk zachorowań na MERS, głównie w krajach Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

Badanie chińskich naukowców opublikowano na portalu bioRxiv. Portal gromadzi artykuły naukowe, które nie przeszły jeszcze recenzji. Dodano, że NeoCoV mógłby atakować ludzi, wnikając do ich organizmu tą samą drogą, co SARS-CoV-2, poprzez receptory komórkowe ACE2.

Według naukowców z Wuhanu infekcja NeoCoV nie może być zneutralizowana przez przeciwciała dające ochronę przed koronawirusami SARS-CoV-2 i MERS-CoV. - Dopiero dalsze badania pokażą, czy opisany przez chińskich badaczy wirus będzie stanowił zagrożenie dla ludzi - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) agencji TASS w czwartek. Dodano, że WHO wraz ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz innym organizacjami ONZ "obserwuje i odpowiada na pojawiające się zagrożenia ze strony wirusów odzwierzęcych".

Sonda
Czy przestrzegasz obostrzeń koronawirusowych (maseczki, dezynfekcja, dystans)?
Koronawirus może uszkodzić słuch nieodwracalnie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE