Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej zagra w nowojorskim Lehman Center

2016-02-06 1:00

Już 14 lutego przed wymagającą nowojorską publicznością zaprezentuje się Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej. Niedzielny koncert w pięknej sali Lehman Center jest jedyną szansą na wysłuchanie znakomitych muzyków z Gdańska w naszej metropolii. Orkiestra wystąpi pod kierunkiem Bogusława Dawidowa, który koncertował już w Stanach Zjednoczonych pięć lat temu wraz z orkiestrą Filharmonii Opolskiej. Poprowadzi on gościnnie gdańską orkiestrę w Ameryce łącznie 31 razy. Sześciokrotnie pokierują ją zaś Maestro Massimiliano Caldi oraz Ernst van Tiel – dyrektor artystyczny.

– To duża satysfakcja, iż Columbia Artist Management zaprosiła mnie oraz orkiestrę z Polski na tak wspaniałą trasę po Ameryce – powiedział „Super Expressowi” maestro Bogusław Dawidow, który podróżuje obecnie wraz z muzykami po Wschodnim Wybrzeżu. – Bardzo się cieszę, że wspólnie będziemy mieli okazję zaprezentować znakomitych polskich artystów po tej stronie Atlantyku. Warto jednak dodać że to również bardzo ważna trasa dla Filharmonii Bałtyckiej, która obchodzi właśnie swój jubileusz 70-lecia istnienia. W Polsce czy w Europie często mówi się z uznaniem o orkiestrach amerykańskich, dlatego tak ważne jest, aby pokazać tutaj, iż w Polsce mamy równie dobrych muzyków – dodaje.
Na trasę amerykańską przygotowaliśmy 4 różne programy. Na nasz program główny, którego wysłuchać będzie mogła publiczność nowojorska, składa się Uwertura do opery Latajacy Holendar Ryszarda Wagnera, II Koncert Fortepianowy Fryderyka Chopina, a także poemat symfoniczny „Szeherezada” Mikołaja Rimskiego- Korsakowa. Oprócz tego w repertuarze orkiestry są między innymi koncert skrzypcowy H. Wieniawskiego, program beethovenowski, utwory Czajkowskiego. Czy jest trema przed amerykańską i nowojorską publicznością? – Nie, orkiestra spisuje się fantastycznie i jest bardzo gorąco przyjmowana. Są bisy, a publiczność sprowokowana pod koniec występu zachowuje się niczym na rockowych koncertach, z okrzykami włącznie. Filharmonicy z Gdańska to doskonale przygotowani muzycy, profesjonaliści, cieszymy się, że przywozimy tu polskich artystów, którzy wzbudzają tak wielki entuzjazm. Pamiętajmy, że taka trasa koncertowa to dla nich duże wyzwanie, ale i poświęcenie. Dlatego trzeba przyjść i posłuchać ich „na żywo”. Nie bójcie się państwo klasyki, jest piękną – zachęca Dawidow. – Bez niej nie byłoby obecnej muzyki współczesnej, warto pamiętać, że to kiedyś ona właśnie była muzyką rozrywkową! Tak jak dzisiejsze utwory za jakieś 50 czy 60 lat będą klasycznymi. Bardzo serdecznie zapraszam do Lehman Center – wspólna zabawa zaczyna się na koniec koncertu.
Przy tej okazji warto przypomnieć, że funkcję dyrektora Lehman Center pełni dumna ze swojego polskiego pochodzenia  Eva Bornstein. Organizowanych jest tam wiele przedsięwzięć muzycznych i artystycznych.
– Kiedy zaczynałam pracę w Lehman Center już na początku postawiłam sobie zadanie, że jako dyrektorka będę przywozić tutaj co roku jakąś zagraniczną orkiestrę – mówi Eva Bornstein. –Koncertowali u nas muzycy z Europy, ale i tak egzotycznych zakątków jak Kuba czy Brazylia. W przyszłym roku planujemy wizytę orkiestry z Ukrainy. Po raz drugi zaprosiliśmy Maestro Bogusława Dawidowa, wcześniej zebrał tu duże pochwały od naszej publiczności po występie wraz z Filharmonią Opolską. Muzycy z  Gdańska mają doskonałą renomę, pianista Marcin Koziak jest rewelacyjny i otrzymuje znakomite recenzje na całym świecie, to niesamowity talent. Muszę się przyznać, że jestem ogromną fanką muzyki polskiej i ze względu także na moje korzenie poprosiłam, by w programie znalazła się muzyka Chopina. Jestem przekonana, że koncert ten dostarczy wszystkim wiele znakomitych wrażeń i wzruszeń.
Trasa koncertowa orkiestry liczy 43 występy przed amerykańską publicznością i potrwa do 19 marca. Muzycy przylecieli do Alabamy 13 stycznia, a następnie występowali na Florydzie. Będzie ich można posłuchać także m.in. w  Fairfax, Newport, Worcester, Chicago, Detroit, Akron, St. Louis, Kansas City, Denver, a także na zachodnim wybrzeżu - w Kalifornii.