Pogrzeb księcia Filipa. Królowa Elżbieta II sama w ławie [ZAPIS RELACJI Z UROCZYSTOŚCI]

2021-04-17 15:16 Marta Woźniak
Książe Filip. Ostatnie pożegnanie
Autor: AP

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, zmarł w zamku Windsor 9 kwietnia 2021 roku w wieku 99 lat. Ostatnie pożegnanie księcia dobędzie się 17 kwietnia 2021 roku i będzie miało charakter pogrzebu półpaństwowego ze względu na ostatnią wolę księcia. Ostatnie pożegnanie ze względu na pandemię musiało zostać przygotowane w reżimie sanitarnym. W dzisiejszych uroczystościach w kaplicy św. Jerzego weźmie udział tylko 30 osób - m.in. królowa, dzieci i najbliżsi członkowie rodziny. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15.00 (16.00 czasu polskiego) minutą ciszy po czym rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Czytaj relację na żywo z pogrzebu księcia Filipa.

Transmisja pogrzebu księcia Filipa rozpocznie się o godzinie 14.40 (w Polsce o 15.40), zaś sam pogrzeb rozpocznie się o godzinie 15.00 (W Polsce o godzinie 16.00). Trumna z ciałem męża królowej Elżbiety II jest udrapowana jest sztandarem księcia, z wieńcem, marynarską czapką i mieczem księcia na wierzchu. Zostanie umieszczona w Land Roverze, który sam książę Filip pomógł zaprojektować, i przeniesiona z zamku Windsor do kaplicy św. Jerzego. Członkowie sił zbrojnych ustawią trasę i strzelą z broni w salutowaniu podczas procesji.

PRZECZYTAJ Pogrzeb księcia Filipa. Zażyczył sobie trąbek. To przypomni o jego przeszłości

Nabożeństwo pogrzebowe poprowadzi dziekan Windsoru David Conner wraz ze zwierzchnikiem Kościoła Anglii, arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią wewnątrz kaplicy oprócz duchownych znajdzie się 30 najbliższych osób księcia Filipa, m.in. królowa, dzieci i najbliżsi członkowie rodziny, a także czterech członków chóru. Uczestnicy powinni nosić maski zgodnie z zaleceniami rządu. 

ZOBACZ Kto weźmie udział w pogrzebie księcia Filipa? Oto lista gości  

„Był człowiekiem z krwi i kości, nie był wykuty z bazaltu, z marmuru. To budziło w ludziach poczucie sympatii, i pewnie też próbował swoim sposobem bycia królową rozluźnić. W przeciwieństwie do swojej żony kpił z monarchii, ale później mu się zmieniło i bardzo monarchię pokochał. W ostatnich dekadach życia denerwowali go ci, którzy próbowali naruszyć monarchię" - mówił w wywiadzie dla „Super Expressu” były dziennikarz BBC, Marek Rybarczyk, autor książki „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”.

Najnowsze informacje zobaczysz odświeżając tę stronę klawiszem F5.

17.10 Zakończyło się ostatnie pożegnanie księcia Filipa, księcia Edynburga. Dziękujemy za śledzenie relacji. Poniżej galeria zdjęć z uroczystości pogrzebowych.

17.05 Podczas nabożeństwa w kaplicy św. Jerzego doszło do incydentu. Zebrani na terenie zamku Windsor ludzie byli patrolowani przez policję. W pewnym momencie zauważono nagą kobietę ubraną jedynie w żółtą chustę. Przebiegała wśród tłumu podczas pogrzebu księcia Filipa. Próbowała wspiąć się na posąg królowej Wiktorii na środku Windsor Street. Podobno krzyknęła „ratujcie planetę” po tym, jak tłum zaczął klaskać po minucie ciszy. O sprawie informuje The Independent. Kobieta została zatrzymana przez policję.

16.57 Zakończono transmisję uroczystości pogrzebowych w kaplicy św. Jerzego. Trumna z ciałem księcia Filipa została przeniesiona do królewskiej krypty w podziemiach kaplicy świętego Jerzego. Królowa Elżbieta II odjechała swoim Bentleyem.

16.55 Monarcha w ostatnią podróż pojechał Land Roverem, którego osobiście przeprojektował. Poniżej przeczytasz więcej o nietypowym karawanie.

16.53 Chór śpiewa God Save the Queen, pogrzeb dobiega końca. Rodzina Królewska opuszcza kaplicę przy Ganku Galilei, eskortowana przez dziekana Windsoru i arcybiskupa Canterbury 

16.50 Arcybiskup Canterbury Justin Welby udziela błogosławieństwa zgromadzonym. 

16.44 W kaplicy św. Jerzego rozbrzmiewa m.in. "Action Stations" - alarm bojowy, który można usłyszeć na okrętach. (tzw. "wszystkie ręce na pokład"). Jak donosi BBC: "ostatnia nuta hejnału wisi przez chwilę w powietrzu i rozbrzmiewa wokół kaplicy, zanim stanowi trębacze kawalerii domowej zabrzmią na pobudkę. Następnie trębacze z Royal Marines brzmią na stacjach akcji - sygnał, że wszystkie ręce powinny być gotowe do bitwy i trafny hołd dla księcia, który „chciałby, abyśmy wykonali zadanie”, jak zauważył książę William."

16.41 W kaplicy św. Jerzego wybrzmiewa hymn Szkocji grany na kobzie. Muzyk przemierza przez jedną z części kaplicy.

16.35 Królowa Elżbieta II podczas nabożeństwa samotnie siedzi w jednej z ław. Przejmujące zdjęcie Jej Królewskiej Mości uwiecznił fotograf Jonathan Brady. Królowa siedzi z przodu kaplicy, najbliżej ołtarza. Naprzeciw niej jest książę Walii obok księżnej Kornwalii. Najbliżej królowej, dwa siedzenia po jej lewej stronie, znajduje się książę Yorku. 

16.32 Po odśpiewaniu modlitw - w tym Modlitwy Pańskiej - dziekan Windsoru mówi o tradycyjnej modlitwie z pogrzebu zmarłych w Księdze Modlitw powszechnych, z której Kościół anglikański korzysta od setek lat. Wyraża wiarę, że wierzący w Boga Ojca i Jezusa Chrystusa „nie umrą na wieki”, oraz nadzieję, że „przy powszechnym zmartwychwstaniu w dniu ostatecznym zostaniemy uznani za przyjemnych w Twoich oczach” - podaje BBC. "Boże, zbaw naszego monarchę"

16.30 Członkowie Rodziny Królewskiej siedzą we własnych ławach podczas nabożeństwa, zgodnie z przepisami dotyczącymi koronawirusa. Książę Cambridge i książę Sussex siedzą naprzeciw siebie w kaplicy św. Jerzego. Książę William siedzi z członkami swojej rodziny, Harry siedzi sam. Jego żona Meghan nie mogła podróżować z USA, ponieważ jest w ciąży. To pierwsze spotkanie braci od dłuższego czasu. Byli jednak w stanie iść razem jako część procesji pogrzebowej przed nabożeństwem.

Książe Filip. Ostatnie pożegnanie
Autor: AP

16.27 Rozpoczęto modlitwę "Ojcze nasz".

16.25 W Psalmie 104 znajduje się muzyka Williama Lovelady'ego, współczesnego kompozytora i gitarzysty klasycznego, który napisał oprawę na zlecenie księcia. Wcześniej śpiewano go z okazji 75. urodzin księcia Filipa. „Chwała duszo moja Panu niebios” - śpiewa chór. „W majestacie i czci odziany; ziemia, którą uczynił, nie poruszy się, morza, które uczynił, aby były jej szatą”.

15.20 Trwa czytanie z Ewangelii św. Jana. Odczytuje je arcybiskup Canterbury Justin Welby. Między czytaniami śpiewa czteroosobowy chór.

15.17 W nabożeństwie mającym na celu uhonorowanie marynarki wojennej księcia chór zaczyna śpiewać chyba najbardziej znany hymn związany z żeglugą morską „Eternal Father, strong to save”. Rodzina królewska zachowuje od siebie odstęp, każdy ma również maseczką nałożoną na usta i nos.

16.10 Inspirowała nas jego nieugięta lojalność względem królowej, jego służba narodowi i królowej, nasze życia stały się pełniejsze dzięki wyzwaniom, jakie przed nami stawiał - mówił na początku nabożeństwa dziekan Windsoru David Conner. 

16.00 Rozpoczęła się nabożeństwo. "94-letnia królowa zatrzymuje się w czasie narodowej ciszy, wspominając mężczyznę, którego kochała, odkąd skończyła 13 lat". relacjonują reporterzy.

15.59 Przed kaplicą św. Jerzego odbyła się minuta ciszy. W powietrze wystrzelono salwy. Królowa jak i inni uczestnicy nabożeństwa czekają już w środku.

15.58 Trumna z ciałem księcia Filipa wnoszona jest do kaplicy św. Jerzego przy dźwiękach gwizdków marynarskich.

15.55 Grenadierzy niosący trumnę księcia wyszli z wejścia do zamku i umieścili ją w specjalnie Land Roverze. Członkowie rodziny królewskiej idą w procesji pogrzebowej za trumną. Za chwilę rozpocznie się minuta ciszy upamiętniająca księcia Filipa, księcia Edynburgu.

15.53 Królowa wysiada z samochodu Bentley i wchodzi do kaplicy św. Jerzego.

15.52 Land Rover dociera do kaplicy św. Jerzego

15.51 Królowa opuściła Zamek Windsor, aby wziąć udział w pogrzebie męża. To pierwszy raz, kiedy widziano ją oficjalnie publicznie, odkąd ogłosiła śmierć księcia Filipa. Hymn narodowy został odegrany przez muzyków wojskowych po tym, jak królowa, wraz z damą dworu, opuściła wejście suwerena.

Pożegnano księcia Filipa. Tak przebiegała ceremonia pogrzebowa księcia Filipa [ZDJĘCIA]
Autor: YT The Royal Family/screenshot

15.48 Wojskowe zespoły grają muzykę wybraną przez księcia, gdy żołnierze pochylają głowy, a Land Rover, który został wybrany jako karawan powoli dociera do kaplicy św. Jerzego.

15.40 Trumna z ciałem księcia Filipa, księcia Endynurga, zostaje przeniesiona z kaplicy do wojskowego Land Rovera. Rozpocznie się trwająca ok. 8 minut procesja. W procesji do kaplicy św. Jerzego w kondukcie żałobnym będą szli m.in. księżniczka Anna, książę Karol, książę Harry, książę William. Królowa nie będzie szła w kondukcie, pojedzie prosto do kaplicy samochodem i wejdzie do niej innym wejściem.

15.35 W uroczystościach nie weźmie udział m.in. premier Boris Johnson czy Meghan, księżna Sussex. Jak poinformował sekretarz prasowy żony wnuka księcia Filipa, Meghan będzie oglądać transmisję z pogrzebu z domu w Kalifornii. Jak podaje BBC Meghan miała nadzieję, że będzie mogła uczestniczyć, ale nie została dopuszczona do podróży przez swojego lekarza na tym etapie ciąży, czytamy w oświadczeniu. Postanowiła jednak inaczej oddać hołd dziadkowi księcia Harry'ego. Odręcznie napisała kartkę, która ma towarzyszyć wieniec, który ona i książę Harry wybrali dla księcia Edynburga.

15.30 Rozpoczęła się transmisja pogrzebu księcia Filipa.

15.28 Nabożeństwo w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor poprowadzi dziekan Windsoru, a błogosławieństwo wygłosi arcybiskup Canterbury. Nabożeństwo rozpocznie się po minucie ciszy o godzinie 15:00 (czasu brytyjskiego) i ma trwać około 50 minut. 

Zobacz galerię zdjęć - wspomnień z życia księcia Filipa.

15.20 Rodzina, która weźmie udział w pogrzebie księcia Filipa zbiera się na zamku w Windsorze. Podstawiono również Land Rovera, którym trumna z ciałem księcia Edynburgu zostanie przewieziona do XV-wiecznej kaplicy św. Jerzego. Trasa prowadząca od wejścia do zamku Windsor do kaplicy św. Jerzego jest wyłożona personelem z Royal Navy, Royal Marines, The Highlanders, 4. Batalionu Królewskiego Pułku Szkocji i Królewskich Sił Powietrznych. Podczas całej procesji broń ma być wystrzeliwana przez Królewską Artylerię Konną Oddziału Królewskiego.

Obecne będą również zespoły Grenadier Guards and Rifles Regiment, członkowie Household Cavalry i jedna z grup Royal Navy. Pallbearers z Royal Marines i innych pułków i korpusów związanych z księciem będą później nosić jego trumnę. 

15:17 Trumna księcia Filipa będzie udrapowana jego sztandarem księcia Edynburgu, wieńcem, marynarską czapką i mieczem księcia. Książęce insygnia zostaną złożone na ołtarzu w kaplicy św. Jerzego przed uroczystością pogrzebową.

15.16 Uroczystość w całości będzie miała miejsce na terenie zamku w Windsorze. Od wczesnych godzin popołudniowych teren wokół zamku patroluje policja. Do zamku przyjechała również Królewska Artyleria Konna.

15.15 Dzień dobry, to relacja na żywo z uroczystości pogrzebowych księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku w wieku 99 lat. Dziś jest ósmy dzień żałoby narodowej.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 uroczystości będą przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym. W dzisiejszych uroczystościach w kaplicy św. Jerzego weźmie udział tylko 30 osób - m.in. królowa Elżbieta II, dzieci i najbliżsi członkowie rodziny. Miłośnicy monarchii będą mogli jednak oglądać transmisję pogrzebu na kanale BBC One czy przez kanał na portalu YouTube rodziny królewskiej - The Royal Family. Więcej informacji na temat listy gości TUTAJ.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze