Prawnik Radzi

2014-02-14 19:39

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

"Lodowisko przed domem"

Nowy Jork jest powszechnie uznawany jako miasto pieszych. Tej zimy doświadczyliśmy niemal ciągłych opadów śniegu, który później zalegał na ulicach i chodnikach zmieniając się z czasem w lód. To z kolei oznacza niebezpieczny stan chodników i dróg, który może prowadzić do poślizgnięć i upadków pieszych. Dlatego tak bardzo istotne jest aby właściciele budynków zdawali sobie sprawę z tego jakie obowiązki na nich ciążą oraz kiedy i jak muszą usunąć śnieg i lód ze swoich posesji oraz chodników.

Jeśli ktokolwiek z Państwa myśli o złożeniu pozwu cywilnego przeciwko właścicielowi budynku, za updaek na jego terenie spowodowany lodem lub śniegiem, będą Państwo musieli udowodnić, że właściciel nie zajął się usunięciem śniegu we właściwy sposób. To można udowodnić na dwa sposoby. Mogą Państwo udowodnić, że właściciel posesji wiedział o zalegającym śniegu i mimo to nie usunął go na czas, lub też że właściciel budynku usunął ten zalegający śnieg, ale uczynił to w sposób który uczynił całą sytuację jeszcze bardziej niebezpieczną. Jednakże nawet wtedy, jego odpowiedzialność prawna może nie być całkowita. Sądy uznają bowiem, że pomimo tego iż właściciele posesji mają obowiązek usunięcia lodu i śniegu, to muszą mieć informację o tym, że zalega on na ich posesji, oraz czas na jego usunięcie. Z tego powodu większość sądów uznała, że właściciel nie może być pociągnięty do odpowiedzialności prawnej za wypadek który zdarzy się w trakcie opadów śniegu. To byłoby bowiem niezwykle uciążliwe dla włascicieli, gdyby byli zobligowani do “łapania każdego płatku śniegu kiedy on jeszcze spada”. To rozumowanie zostanie szerzej wytłumaczone w przykładowych sprawach poniżej.

W pierwszej sprawie, poszkodowany poślizgnął się i upadł na lodzie na zewnątrz budynku który należał do pozwanego. W czasie upadku śnieg wciąż jeszcze delikatnie padał. Poszkodowany stwierdził, że lód znajdował się pod świeżym śniegiem. Pozwany zatrudnił klimatologa, który przedstawił dowody na to, że w momencie wypadku burza śnieżna wciąż trwała. Poszkodowany zatrudnił również swojego meteorologa, który orzekł, iż lód powstał przed burzą w wyniku topnienia i ponownego zamarznięcia starego śniegu z poprzednich opadów. Pozwany zwrócił się do sądu z wnioskiem o oddalenie sprawy ze względu na to, iż wypadek nastąpił w trakcie trwania burzy śnieżnej. Główny dozorca budynku stwierdził iż obszar otaczający wejście do budynku był zamiatany i posypywany solą przynajmniej dwukrotnie każdego dnia, oraz że ten sam obszar był wyczyszczony poprzedniego tygodnia z okazji przyjęcia. Sąd przychylił się do tego wniosku i całkowicie oddalił sprawę. Poszkodowany odwołał się do Sądu Apelacyjnego który jednak orzekł, że decyzja sędziego była słuszna, jako że opinia eksperta strony poszkodowanej była spekulatywna.

W innej sprawie, poszkodowany doznał obrażeń ciała kiedy poślizgnął się na lodzie przed dwu rodzinnym domem którego właścicielem był pozwana. Pozwana w trakcie jej przesłuchania przyznała się do tego że trzy dni przed wypadkiem zgromadziła zebrany śnieg na wysokość jedenj stopy po obu stronach chodnika na którym poślizgnął się poszkodowany. Pozwana zeznała ponadto, że dzień przed wypadkiem nastąpiło ocieplenie i że zaobserwowała ona topnienie śniegu. Dowody klimatologiczne udokumentowały że dzien przed wypadkiem temperatura była powyżej zera, zaś godzinę przed wypadkiem temperatura gwałtownie spadła poniżej zera i pozostała tak aż do momentu wypadku. Pozwany złożył wniosek o oddalenie sprawy ale wniosek jego nie został zaaprobawany przez sędziego, jako że powstała wątpliwość, czy sposób w jaki pozwana usuneła śnieg, nie przyczynił się do wypadku.

Jeśli stali się Panstwo ofiarą wypadku spowodowanego zalegającym lodem, to możecie zawsze liczyć na pomoc naszych kompetentnych prawników, którzy przeanalizują Państwa sprawę oraz udzielą porady w każdym przypadku.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z wypadkami w Nowym Jorku to prosimy o przesłanie ich emailem na adres swp@plattalaw.com , lub zgłoszenie telefonicznie pod numerem 212-514-5100. Możecie Państwo również zadać pytania bezpośrednio na stronie internetowej używając czatu który jest w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się zamieścić odpowiedzi na wszelkie Państwa pytania w kolejnych artykułach o wypadkach. Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku, nie tylko budowlanym.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.plattalaw.com gdzie mogą Państwo na głównej stronie (po lewej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru swojej sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

Najnowsze