Siergiej Kołcej Bucza

i

Autor: PG Ukrainy

Prokuratura Generalna Ukrainy: zabił 4 cywilów. Pierwszy podejrzany o zbrodnie w Buczy

2022-05-02 18:02

Jest nim Siergiej Kołcej, żołnierz Rosgwardii, formacji wojsk wewnętrznych Federacji Rosyjskiej. Prawdopodobnie osobiście, nawet jeśli przeżyje wojnę, nie stanie ani przed sądem, ani nawet przed prokuratorem. Prokuratura Rejonowa w Buczy prowadzi wobec Kołceja postępowanie zaoczne – poinformowała (2 maja) w komunikacie Prokuratura Generalna Ukrainy.

Według śledczych podejrzany Kołcej w marcu 2022 r. znęcał się nad bezbronnymi mieszkańcami Buczy. Wraz z innymi rosyjskimi żołnierzami zabił czterech cywilów. Znaleziono ich ciała z rękami związanymi za plecami i śladami tortur. Podejrzany Kołcej miał wymusić na jednym z maltretowanych przyznanie się do tego, że działał, jako dywersant, przeciwko armii rosyjskiej. Skłonił go do tego m.in. używając kolby karabinka. Nie oszczędzał kopniaków. Ukraińca zmusił „do obwąchania trupa i naśladując egzekucję, strzelił w okolice ucha nieuzbrojonego cywila” – komunikuje prokuratura. Podejrzanego zidentyfikowano nie tylko dzięki pracy operacyjnej śledczy, ale także na podstawie informacji przekazanych przez dziennikarzy. Zdjęcie Kołceja, dowódcy oddziału Rosgwardii, pochodzi z monitoringu poczty białoruskiej. Wysyłał z niej, do rodzinnego Uljańska, trofiejną (zdobyczną) klapę bagażnika samochodowego! Jak Ukraińcy zdobyli zapis z monitoringu, tego w komunikacie nie ujawniono.

Express Biedrzyckiej - gen. Tomasz Drewniak: Rosjanie prowadzą brutalną grę. Mam nadzieję, że odpowiemy im tak samo

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała (1 maja), że dotychczas wszczęto wniesiono 9158 spraw związanych ze zbrodniami wojennymi popełnionymi przez żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Rosgwardii.– Każdego dnia mamy podstawy do inicjowania coraz to nowych spraw – śmierci cywilów, bombardowań, deportacji naszego narodu (…). W obwodzie kijowskim ścigamy 15 osób podejrzanych o tortury, gwałty i grabieże – podkreśliła Wenediktowa. Na celowniku prokuratury znaleźli się również ci, którzy przejęli elektrownię w Czarnobylu. Prokurator generalna przyznała, że Kołcej nie jest jedynym namierzonym podejrzanym o zbrodnie na cywilach w Buczy. Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Buczy poinformowali o zidentyfikowaniu 10 rosyjskich żołnierzy zaangażowanych w torturowanie cywilów w Buczy w obwodzie kijowskim. W tym obwodzie odnaleziono ponad tysiąc ciał cywilów zabitych przez Rosjan.

Sonda
Czy Putin może zaatakować Mołdawię?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE