Ptasia grypa wraca! Eksperci ujawniają, jakie jest ryzyko dla ludzi

i

Autor: Shutterstock Ptasia grypa wraca! Eksperci ujawniają, jakie jest ryzyko dla ludzi

Największy atak wirusa, naukowcy ostrzegają

Ptasia grypa mutuje! Eksperci ujawniają, jakie jest ryzyko dla ludzi. "Jesteśmy w apogeum największej i najgroźniejszej epidemii"

2022-11-30 11:09

Ptasia grypa wraca z największą jak dotychczas siłą! Naukowcy ostrzegają - wirus H5N1 szaleje już na całym świecie, dotykając ptaki dzikie i hodowlane, ale także inne gatunki zwierząt. "Jesteśmy w apogeum największej i najgroźniejszej jak dotąd epidemii ptasiej grypy H5N1" - mówią badacze dla BBC. Czy ptasia grypa jest niebezpieczna dla ludzi? Jakie są objawy ptasiej grypy?

Naukowcy ostrzegają przed mutacją wirusa H5N1

Szykuje się kolejna pandemia? Naukowcy ostrzegają przed wyjątkowo silnym atakiem ptasiej grypy. "Jesteśmy w apogeum największej i najgroźniejszej jak dotąd epidemii ptasiej grypy H5N1, która na całym świecie zaatakowała ptaki dzikie oraz hodowlane oraz inne gatunki zwierząt" - ogłosili eksperci, cytowani przez BBC News. "W tym roku ptasia grypa najpierw zaatakowała kaczki w Europie i Azji, a potem rozprzestrzeniła się na inne gatunki ptactwa" - powiedział brytyjskim dziennikarzom prof. Paul Digard, wirusolog z Roslin Institute w Edinburgh University. Jak dodaje, obecnie wirus jest wyjątkowo niebezpieczny.

Ptasia grypa atakuje. Zarażają się nie tylko ptaki

Tymczasem prof. Munir Iqbal z Pirbright Institute w Wielkiej Brytanii podaje, że dotychczas z powodu ptasiej grypy zginęło lub zostało wybitych 160 milionów ptaków. "W Szkocji wirus uśmiercił 40 proc. populacji wydrzyków" - twierdzi profesor. Badacze z Pensylwanii alarmują, że choroba przenosi się na inne zwierzęta - foki i lisy. To wskazuje na to, że doszło do kolejnej mutacji wirusa H5N1. Na razie, na szczęście, ryzyko pandemii wśród ludzi nie jest wysokie - uważają naukowcy.

Czy ptasia grypa jest niebezpieczna dla ludzi? Jakie są objawy ptasiej grypy?

W niektórych przypadkach ptasia grypa może być śmiertelnym zagrożeniem także dla człowieka. Ale ptasia grypa ptasiej grypie nierówna. Jak dotąd zidentyfikowano 140 mutacji tego wirusa. Dużą śmiertelność wśród drobiu wywołują szczepy H5 I H7. W przypadku najbardziej zjadliwych odmian śmiertelność wśród ptactwa wynosi niemal sto procent. Najbardziej narażone są indyki i kury. Szybkiemu tworzeniu się nowych i groźnych odmian sprzyja środowisko, w którym duża liczba ptaków nagromadzona jest na niewielkiej powierzchni. Człowiek jak najbardziej może zarazić się wirusem ptasiej grypy, nawet przebywając w odległości do metra od zakażonego ptactwa lub jego odchodów. U ludzi ptasia grypa wywołuje objawy podobne do zwykłej grypy:

  • ból głowy
  • gorączka
  • dreszcze
  • bóle mięśniowe i kostno-stawowe
  • suchy kaszel
  • ogólne osłabienie i wyczerpanie organizmu.

W ciężkich przypadkach ptasia grypa u zarażonego człowieka może jednak wywoływać zaburzenia układu oddechowego, w tym zapalenie płuc.

Sonda
Czy obawiasz się ptasiej grypy?
Nasi Partnerzy polecają