Putin chce „zamknąć ohydne usta”. Chodzi o Polskę?

2020-01-19 12:10 zw
Putin chce rządzić do końca życia
Autor: AP Putin chce rządzić do końca życia

„Zamkniemy im ohydne usta, otwierane przez niektórych za granicą po to, by osiągnąć szybkie polityczne cele, zamkniemy je przy pomocy prawdziwych informacji” - powiedział Władimir Putin (68 l.), odnosząc się do dziejów II wojny światowej.

„Zamkniemy im ohydne usta, otwierane przez niektórych za granicą po to, by osiągnąć szybkie polityczne cele, zamkniemy je przy pomocy prawdziwych informacji” - powiedział Władimir Putin (68 l.). Słowa te padły podczas spotkania prezydenta Rosji z weteranami i odnosiły się do II wojny światowej. Putin zapowiedział utworzenie zbioru ogólnodostępnych materiałów archiwalnych, które mają dowodzić jego historycznych tez. „Zamkniemy usta tym, którzy próbują przeinaczyć historię i (…) umniejszyć rolę naszych bohaterów, którzy zginęli broniąc świata przed nazizmem” - dodał.

Wcześniej obwiniał o wybuch II wojny światowej Polskę, zarazem wybielając ZSRR. Podczas konferencji prasowej Władimir Putin stwierdził, że 17 września 1939 roku „wojska radzieckie wkroczyły na tereny II RP, bo polski rząd stracił kontrolę nad siłami zbrojnymi i uciekł z kraju”. Stwierdził też, że Polska brała udział w „rozbiorze Czechosłowacji”. Słowa prezydenta Rosji wywołały oburzenie na całym świecie. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher tak na nie odpowiedziała na Twitterze: „Drogi Prezydencie Putin, to Hitler i Stalin zmówili się, aby rozpocząć II wojnę światową. To jest fakt. Polska była ofiarą tego okropnego konfliktu”.