Nowe informacje

Rosja. Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

2024-02-24 17:37

W sobotę (24 lutego) rzeczniczka Aleksieja Nawalnego Kira Jarmysz poinformowała za pośrednictwem platformy X, że ciała Nawalnego zostało już przekazane jego matce. Wcześniej władze rosyjskie postawiły matce Aleksieja Nawalnego ultimatum: albo w ciągu trzech godzin wyrazi zgodę na pogrzeb syna bez udziału żałobników, albo lider opozycji zostanie pochowany w łagrze, w którym był więziony.

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

"Ciało przywódcy antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który zmarł w zeszłym tygodniu w łagrze na Dalekiej Północy Rosji, zostało przekazane jego matce" - napisała w sobotę (24 lutego) na platformie X rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz. Poinformowała również, że nie wie, czy władze pozwolą na zorganizowanie pogrzebu "tak, jak chce rodzina i na jaki zasługuje Aleksiej".

Wcześniej władze rosyjskie postawiły matce Aleksieja Nawalnego ultimatum: albo w ciągu trzech godzin wyrazi zgodę na pogrzeb syna bez udziału żałobników, albo lider opozycji zostanie pochowany w łagrze, w którym był więziony. Ludmiła Nawalna jednak odmówiła. Kobieta domagała się, by władze przekazały jej ciało syna do pochówku, który pozwoliłby jego przyjaciołom, rodzinie i zwolennikom na ostatnie pożegnanie i oddanie hołdu znienawidzonemu przez Kreml opozycjoniście.

Aleksiej Nawalny nie żyje

W piątek (16 lutego) rosyjskie służby więzienne podały, że Aleksiej Nawalny zmarł nagle w kolonii karnej za kołem podbiegunowym w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, na dalekiej północy. Nawalny miał "poczuć się źle" i "stracić przytomność". Jak utrzymywały służby więzienne, mimo wezwania pogotowia i prób reanimacji opozycjonista zmarł.

Aleksiej Nawalny był najbardziej znanym przeciwnikiem politycznym Władimira Putina. W łagrze odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności. Groziło mu nawet 30 lat więzienia.

Aleksiej Nawalny nie żyje

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki