Świat zwątpił , a Ty?

2004-03-29 1:25

"Gdybyśmy ich teraz opuścili, to się pozabijają. Jak się powiedziało A, trzeba powiedzieć B. Zróbmy robotę w Iraku do końca!" - usłyszeliśmy od żołnierzy z naszych baz w Iraku.

Trzeba powiedzieć "B"

- Czegoś takiego nigdzie bym nie przeżył. Pobyt tutaj to prawdziwa szkoła życia - mówią nam żołnierze z Camp Babilon, ochraniający wjazd do bazy.

W pobliskiej Hilli, gdzie ponad miesiąc temu samobójca zdetonował tonę materiałów wybuchowych, niektórzy chcieliby wracać. - Człowieku, jakbyś wleciał razem z futryną do wnętrza pokoju, też byś miał dość - opowiada żołnierz z kompanii logistycznej. Ma jeszcze do odsłużenia 4 miesiące. Nie ukrywa: po zamachu strach jest większy.

Kolejna polska baza: Karbala. Przez to święte dla muzułmanów miasto przewijają się tysiące pielgrzymów. Ryzyko zamachów jest duże. - Mam ogromną satysfakcję z tego co robię. Udało nam się dopaść terrorystów z al-Kaidy, wyszkoliliśmy tutejszą policję i wojsko - wylicza major Adam Stępień, szef rozpoznania.

- Mam nadzieję, że niebawem oddamy Irak Irakijczykom. Ale na razie jest to niemożliwe - zapowiedział minister żołnierzom. - Polski podatnik może byś pewny: mamy dobre wojsko, sprawdziliśmy się na najtrudniejszym froncie. I gdy zajdzie potrzeba obrony kraju, rozprawimy się z przeciwnikiem - mówił.

Naszych żołnierzy najbardziej ucieszyła zapowiedź, że na Wielkanoc przyjdzie do Iraku transport z Polski. - Będą jajka i kiełbasa - wyznał Szmajdziński.

Kalendarium: Polacy w Iraku

20 marca 2003 - o godz. 3.33 czasu polskiego pierwsze amerykańskie pociski manewrujące spadły na wybrane cele w Bagdadzie. Operację nazwano Iracka Wolność. Wieczorem zaczyna się inwazja lądowa od strony Kuwejtu.

Siły koalicyjne liczyły ponad 300 tysięcy żołnierzy. Było wśród nich 200 Polaków - komandosi z GROM-u i Formozy, żołnierze z pułku chemicznego z Brodnicy i okręt wsparcia logistycznego "Xawery Czernicki".

21 marca - polscy komandosi azem z Amerykanami zapobiegli wysadzeniu terminali naftowych w porcie Umm Kasr.

7 kwietnia - żołnierze USA zajmują główny pałac Saddama Husajna w Bagdadzie.

14 kwietnia - wojska amerykańskie zajmują Tikrit, rodzinne miasto Saddama.

1 maja - prezydent George W. Bush ogłasza zakończenie głównych walk.

22 lipca - żołnierze amerykańscy zdobywają szturmem willę w Mosulu i zabijają broniących się w niej synów Saddama Husajna, Udaja i Kusaja.

19 sierpnia - eksplozja ciężarówki-pułapki przed siedzibą ONZ w Bagdadzie zabija 22 osoby, w tym głównego wysłannika ONZ Sergio Vieirę de Mello.

29 sierpnia - w eksplozji samochodu-pułapki w Nadżafie ginie przeszło 80 osób, w tym przywódca irackich szyitów, ajatollah Mohammad Bakir al-Hakim.

3 wrzeŚnia - dywizja wielonarodowa pod polskim dowództwem przejmuje odpowiedzialność za środkowo-południową strefę stabilizacyjną.

6 listopada - irakijscy bojówkarze ostrzelali polski konwój pod Karbalą. Ginie ranny w szyję mjr Hieronim Kupczyk.

15 listopada - atak al-Kaidy na synagogi w Stambule. Giną 23 osoby, a ponad 240 zostało rannych. W niecały tydzień później bomby rozrywają bank i konsulat W. Brytanii. Śmierć poniosło 26 osób, a 400 odniosło rany.

13 grudnia - żołnierze amerykańscy chwytają Saddama Husajna.

22 grudnia - wizyta prezydenta eksandra Kwaśniewskiego w polskiej bazie Camp Babilon. Podczas czyszczenia broni jeden z żołnierzy śmiertelnie postrzelił st. szeregowego Gerarda Wasielewskiego.

2 marca - skoordynowane ataki terrorystyczne w Karbali i w Bagdadzie zabijają co najmniej 181 osób i ranią 553.

8 marca - Iracka Rada Zarządzająca podpisuje tymczasową konstytucję.

11 marca - wybucha 10 bomb podłożonych przez al-Kaidę w 4 podmiejskich pociągach w stolicy Hiszpanii, Madrycie. Ginie 201 osób. 1500 zostało rannych. Wśród ofiar byli Polacy.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki