Świńska grypa WRACA! Nowa groźna MUTACJA

2020-06-30 8:20 zw
Świńska grypa w Bileksu-Białej
Autor: pixabay.com/qimono Świńska grypa w Bileksu-Białej

Świat wciąż zmaga się z pandemią koronawirusa, a tymczasem na horyzoncie pojawiła się inna zabójcza zaraza! Świńska grypa, o której zdążyliśmy już dawno zapomnieć, powraca. Naukowcy z Chin ostrzegają, że jej wirus zmutował i może się już przenosić między ludźmi tak jak koronawirus.

Nadciąga nowa zaraza! A właściwie nie taka zupełnie nowa, tylko stara, lecz bardzo zmutowana. Chodzi o świńską grypę, o której dawno już zdążyliśmy zapomnieć. Zdawałoby się, że nie może się ona równać z koronawirusem, jednak naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Nauk ostrzegają - to już nie jest ta dawna, niezbyt groźna świńska grypa z 2018 roku, lecz jej potężna mutacja, która czai się w organizmach świń na farmach i może w każdej chwili przeskoczyć na człowieka. A z niego na kolejnego i kolejnego, powodując nową pandemię.

Chodzi o odmianę wirusa świńskiej grypy zwaną G4 EA H1N. Od czasu epidemii w 2018 roku odnotowano jedynie dwa przypadki zarażenia się tym konkretnym szczepem przez człowieka, ale zdaniem badaczy mutacja daje patogenowi zupełnie nowe możliwości i potencjalnie jest w stanie doprowadzić do globalnego rozprzestrzenienia się zarazy na miarę ataku Covid-19. A mało kto pamięta, że słynna Hiszpanka, która sto lat temu zabiła według różnych szacunków od 50 do 100 milionów ludzi na świecie, była właśnie daleką krewną znanego nam w czasach współczesnych wirusa świńskiej grypy.

Grypa - jak zapobiegać grypie?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.