Ukraina. Katastrofa śmigłowca pod Kijowem. Minister Denys Monastyrskyi

i

Autor: AP Photo/Efrem Lukatsky Ukraina. Katastrofa śmigłowca pod Kijowem. Minister Denys Monastyrskyi

wojna na ukrainie

Szef MSW Ukrainy zginął w katastrofie śmigłowca pod Kijowem! Kim był Denys Monastyrski?

2023-01-18 10:42

W środowy poranek w znajdujących się pod Kijowem Browarach doszło do tragicznego wypadku. Śmigłowiec, w którym znajdował się szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw WewnętrznychDenys Monastyrski, spadł tam na ziemię w pobliżu jednego z przedszkoli. Zarówno on, jak i jego pierwszy zastępca i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych zginęli na miejscu. Wśród potwierdzonych do tej pory 16 ofiar są też dzieci. Kim był Denys Monastyrski?

Komendant tamtejszej policji Ihor Kłymenko poinformował, że w katastrofie śmigłowca życie straciło dokładnie 16 osób, w tym szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz. Wśród ofiar jest też dwójka dzieci! - Dziś rano, 18 stycznia, w Browarach rozbił się śmigłowiec Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W wyniku katastrofy zginęło kierownictwo MSW: minister, pierwszy zastępca ministra i wiceminister – napisał Kłymenko na Facebooku. - Na razie wiadomo o 16 ofiarach śmiertelnych, w tym dwojgu dzieci. Dziewięć osób znajdowało się na pokładzie helikoptera – przekazał. Maszyna upadła w Browarach, mieście w aglomeracji Kijowa, rozbijając się w pobliżu przedszkola. - 22 osoby, w tym 10 dzieci, znajduje się w szpitalach – napisał Kłymenko.

Kim był Denys Monastyrski?

Zmarły w tragedii śmigłowca szef ukraińskiego MSW 12 czerwca obchodziłby 43 urodziny. Był ukraińskim politykiem, prawnikiem i nauczycielem akademickim, deputowanym oraz szefem ukraińskiego MSW (od 2021 roku).

Wkipedia podaje, że Monastyrski w 2002 r. ukończył studia prawnicze w Chmielnickim Uniwersytecie Zarządzania i Prawa, kształcił się też w instytucie państwa i prawa NANU. W 2009 uzyskał doktorat z nauk prawnych. Został nauczycielem akademickim na macierzystej uczelni, obejmował stanowiska docenta i kierownika katedry. Praktykował także w różnych kancelariach prawniczych. W 2016 został ekspertem do spraw reformy wymiaru sprawiedliwości w think tanku „Ukraiński Instytut Przyszłości”. W wyborach parlamentarnych w 2019 z ramienia prezydenckiego ugrupowania Sługa Ludu uzyskał mandat posła do Rady Najwyższej IX kadencji. W lipcu 2021 objął stanowisko ministra spraw wewnętrznym w rządzie Denysa Szmyhala (zastąpił na tej funkcji Arsena Awakowa). Jako szef MSW Monastyrski zarządzał policją, gwardią narodową, służbą pograniczną, służbą ds. nadzwyczajnych oraz służbą migracyjną.

Od bandyckiego i haniebnego najazdu rosyjskiego na jego kraj, Monastyrski uznawany był za jednego z najważniejszych ludzi Wołodymyra Zełenskiego.

W galerii poniżej zdjęcia zmarłego i miejsca tragedii:

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Dr Ernest Wyciszkiewicz: "20 proc. Rosjan czuje się odpowiedzialna za zbrodnie i wie, że ta wojna jest kompletnie wbrew Rosji" [Raport Złotorowicza]
Nasi Partnerzy polecają