wśród ofiar są też dzieci!

Katastrofa śmigłowca pod Kijowem w pobliżu przedszkola! Nie żyje 17 osób, w tym szef MSW!

2023-01-18 9:16

Koszmarne wieści zza naszej wschodniej granicy, gdzie wciąż trwa wojna z rosyjskim najeźdźcą. W środowy poranek światowe media obiegła informacja o katastrofie śmigłowca w Browarach (w obwodzie kijowskim w środkowej Ukrainie). Do tragedii doszło w pobliżu przedszkola, w którym znajdowały się dzieci i nauczyciele. Początkowo poinformowano o co najmniej 5 ofiarach śmiertelnych, ostatecznie liczba ta jednak okazała się być znacznie większa! W sieci pojawiły się już pierwsze zdjęcia z miejsca tragedii...

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku katastrofy śmigłowca, który rozbił się w środę rano w pobliżu przedszkola w Browarach  – podały media z powołaniem na policję. - Rozbił się śmigłowiec, stało się to w pobliżu przedszkola. Na razie wiadomo o pięciu ofiarach śmiertelnych – powiedziała rzeczniczka policji obwodu kijowskiego Iryna Prianysznykowa, cytowana przez portal Ukrainska Prawda. O pięciu ofiarach śmiertelnych informuje też agencja informacyjna Unian. - Wstępnie ustalono, że śmigłowiec spadł w pobliżu przedszkola. Jest już informacja o pięciu zabitych, wśród których mogą być dzieci – przekazał przedstawiciel kijowskiej policji.

Szef administracji obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba poinformował, że podczas katastrofy w przedszkolu znajdowały się dzieci i pracownicy. - Podczas tragedii w przedszkolu były dzieci i pracownicy placówki. Wszyscy zostali ewakuowani – napisał na Telegramie, samemu nic nie wspominając o ofiarach śmiertelnych. - Statek powietrzny uderzył w obiekt infrastruktury; badamy okoliczności zdarzenia i informacje o ewentualnych ofiarach; na miejscu obecne są wszystkie służby – napisał na Telegramie Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

AKTUALIZACJA:

Komendant policji Ihor Kłymenko poinformował, że w katastrofie śmigłowca życie straciło dokładnie 16 osób, w tym szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz. Wśród ofiar jest też dwójka dzieci (późniejszym popołudniem podano, że liczba ofiar wzrosła do 17, z czego 4 z nich były dziećmi).

- Dziś rano, 18 stycznia, w Browarach rozbił się śmigłowiec Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W wyniku katastrofy zginęło kierownictwo MSW: minister, pierwszy zastępca ministra i wiceminister – napisał Kłymenko na Facebooku. - Na razie wiadomo o 16 ofiarach śmiertelnych, w tym dwojgu dzieci. Dziewięć osób znajdowało się na pokładzie helikoptera – przekazał. Maszyna upadła w Browarach, mieście w aglomeracji Kijowa, rozbijając się w pobliżu przedszkola. - 22 osoby, w tym 10 dzieci, znajduje się w szpitalach – napisał Kłymenko.

Wiadomo już, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozpatruje trzy wersje w związku z katastrofą śmigłowca:

- naruszenie zasad lotu

- niesprawność techniczna śmigłowca

- umyślne działania dotyczące zniszczenia środka transportu

Ukraiński deputowany Serhij Rachmanin, członek komisji bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy udzielił krótkiej wypowiedzi PAP. - Zrozumiałe, że w warunkach wojennych jest to ogromna strata, bo chodzi przecież o ministra spraw wewnętrznych, jego pierwszego zastępcę i wiceministra. Jest to ogromna strata, ale zasoby kadrowe pozwalają na szybkie nominowanie następców. Jest to jednak niebywała tragedia - stwierdził. Pytany o przyczyny wypadku Rachmanin powiedział, że we wstępnych wersjach śledztwa wymienia się dwa najbardziej prawdopodobne powody. - Oficjalnych wersji jeszcze nie ma. Wstępne mówią o złych warunkach pogodowych i niskiej wysokości, na jakiej leciał śmigłowiec - zdradził.

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Listen on Spreaker.
Express Biedrzyckiej - gen. Stanisław KOZIEJ - Z Putinem u władzy ta wojna się nie skończy