Szwajcaria. Runął fragment lodowca z masywu Grand Combin. Nie żyją dwie osoby!

2022-05-27 21:51
Szwajcaria: Runął fragment lodowca z masywu Grand Combin. Nie żyją dwie osoby!
Autor: AP

Przerażające doniesienia ze Szwajcarii. W piątek (27 maja) rano z alpejskiego masywu Grand Combin (kanton Valais) oderwał się kawałek lodowca. - Dwie osoby zginęły, dziewięciu alpinistów zostało rannych – informuje portal dziennika Aargauer Zeitung.

Runął fragment lodowca z masywu Grand Combin w Szwajcarii

Kawałki lodowca oderwały się w piątek (27 maja) rano, ok. godz. 6.20. W tym czasie na wysokości ok. 3400 metrów n.p.m. przebywało kilka grup alpinistów, którzy wchodzili na szczyt Grand Combin o wysokości 4314 m n.p.m. - Bezpośrednio w zagrożonym rejonie, gdzie spadały kawałki lodu, przebywało 17 alpinistów – poinformowała w piątek wieczorem policja kantonu Valais. Służby ratunkowe ewakuowały też przebywających w okolicy turystów.

Czytaj także: Matka zginęła w masakrze, ojca zabiło złamane serce. Czwórka ich dzieci została sama

Dwie ofiary śmiertelne tego zdarzenia to 40-letnia Francuzka i 65-letni Hiszpan, którzy zginęli na miejscu wypadku. Dziewięć rannych osób trafiło do szpitali w Sion i Lozannie. Według służb ratunkowych, poszkodowani maja poważne urazy, w przypadku kilku osób są to ciężkie urazy wielonarządowe. W zakrojonej na szeroką skalę akcji ratowniczej brało udział siedem helikopterów z lotniczych służb ratownictwa górskiego Air Glaciers, Air Zermatt oraz Rega.

- Okoliczności wypadku są niejasne. „Prokuratura wszczęła rutynowe śledztwo – potwierdził w piątek wieczorem dyrektor zarządzający Swiss Mountain Guide Association, Pierre Mathey. Jego zdaniem, piątkowego zdarzenia nie mogli przewidzieć nawet eksperci. - Temperatury nie miały w tym przypadku żadnego wpływu - podkreślił.

Sonda
Czy rozumiesz ludzi, którzy zajmują się wspinaczką wysokogórską?
Joanna Fiodorow aklimatyzuje się w górach, żeby nie mieć problemów z upałami w Tokio
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE