Ukraiński dyplomata zatrzymany w Rosji. Szpiegował? Zwolniono go z aresztu

2021-04-17 13:09 mw
Sankt Petersburg
Autor: Wikipedia.org, CC BY-SA 4.0, Andrew Shiva Sankt Petersburg

Ukraiński dyplomata Ołeksandr Sosoniuk został aresztowany w piątek przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) w Sankt Peterbusrgu. W oświadczeniu podanym w sobotę przez FSB stwierdzono, że Konsul Generalny, którym jest Sosoniuk został „przyłapany na gorącym uczynku” na spotkaniu z obywatelem Rosji. Ołeh Nikołenko, rzecznik resortu dyplomacji w Kijowie, podał w sobotę, że dyplomata został w sobotę wypuszczony z aresztu.

Do wymiany informacji między ukraińskim Konsulem Generalnym Ołeksandrem Sosoniukiem a obywatelem Federacji Rosyjskiej doszło w sobotę w Sankt Petersburgu. Dyplomata miał dostać tajne informacje pochodzące z baz danych prowadzonych przez organy porządku publicznego i FSB.

PRZECZYTAJ Włoski oficer szpiegował dla Rosji. Żona podała powód. Jest zaskakujący

TASS cytuje oświadczenie FSB, w którym wyjaśnione są powody zatrzymania. W oświadczeniu stwierdzono, że dyplomata został „przyłapany na gorącym uczynku” na spotkaniu z obywatelem Rosji „otrzymującym informacje niejawne od organów ścigania i baz danych FSB”.

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: PiS przejmie media w stylu Putina

„Z zagranicznym dyplomatą będzie się postępować zgodnie z normami prawa międzynarodowego” - można przeczytać w oświadczeniu. Ponadto FSB stwierdziła, że działalność Sosoniuka jest niezgodna z jego statusem dyplomatycznym i że „ma on wyraźnie wrogi charakter w stosunku do Rosji”. Tożsamość Rosjanina, który miał przekazać dyplomacie ukraińskiemu poufne informacje z baz danych, nie została ujawniona. 

Ołeh Nikołenko, rzecznik resortu dyplomacji w Kijowie, powiedział w sobotę, że dyplomata został wypuszczony z aresztu. Podał, że atrzymany na kilka godzin dyplomata, znajduje się na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej, a w ukraińskich mediach ocenił, że to "kolejna prowokacja na tle destabilizacyjnych działań Rosji".

PRZECZYTAJ "Jeden krok" od WOJNY w Europie! Ostrzeżenie z Rosji, jest reakcja USA

Informacje o zatrzymaniu ukraińskiego dyplomaty pojawiają się w chwili, gdy między Rosją a Ukrainą trwają bardzo napięte stosunki, które mogą przekształcić się w wojnę. Rosja zgromadziła w ostatnich dniach prawie 100 tys. żołnierzy na swoich granicach z Ukrainą, a niedawno prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński złożył wizytę żołnierzom na ich pozycjach na granicy. Zwiększenie wojsk czy wizyty niosą obawy, że wiosną może rozpocząć się konflikt między dwoma krajami.

ZOBACZ GALERIĘ Walter Biot. Włoski kapitan szpiegował dla Rosji. Żona: to dla pieniędzy

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze