Pogrzeb księcia Filipa. Gdzie oglądać transmisję?

2021-04-17 10:30 Marta Woźniak
Książe Filip. Pożegnanie
Autor: AP Książe Filip. Pożegnanie

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, zmarł w zamku Windsor 9 kwietnia 2021 roku w wieku 99 lat. Ostatnie pożegnanie księcia będzie miało charakter pogrzebu półpaństwowego ze względu na ostatnią wolę księcia, a ze względu na pandemię musiało zostać przygotowane w reżimie sanitarnym. W dzisiejszych uroczystościach w kaplicy św. Jerzego weźmie udział tylko 30 osób - m.in. królowa, dzieci i najbliżsi członkowie rodziny. Miłośnicy monarchii będą mogli jednak oglądać transmisję pogrzebu. Gdzie obejrzeć transmisję ostatniego pożegnania księcia Filipa?

Nagła śmierć księcia Edynburga wstrząsnęła całym Zjednoczonym Królestwem. Książę Filip zmarł w wieku 99 lat w piątek 9 kwietnia 2021 roku. Niecały miesiąc wcześniej wyszedł ze szpitala, gdzie przeszedł operację serca. Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się już w sobotę, 17 kwietnia o godzinie 16.00 czasu polskiego. Ze względu na pandemię COVID-19 pogrzeb zostanie przeprowadzony w ścisłym reżimie sanitarnym, od którego nie ma wyjątków.

PRZECZYTAJ Pogrzeb księcia Filipa. Zażyczył sobie trąbek. To przypomni o jego przeszłości

Pogrzeb jest ograniczony do czworga dzieci królowej Elżbiety i Filipa, ośmiorga wnuków, ich małżonków, dzieci zmarłej księżnej Małgorzaty oraz kilku członków greckiej i niemieckiej rodziny Filipa. Tu znajduje się pełna lista gości. Uczestnicy powinni nosić maski zgodnie z zaleceniami rządu. Liczba uczestników nie obejmuje niosących trumnę i duchownych.

Mimo surowych wytycznych, jak ma wyglądać pogrzeb męża królowej Elżbiety II, fani monarchii od tygodnia składają kwiaty pod Pałacem Buckingham i żegnają w ten sposób księcia. Nie będą mogli jednak pojawić się w okolicach zamku Windsor i obserwować konduktu żałobnego. W samych uroczystościach nie weźmie udział sam premier Boris Johnson, który zdecydował, że oddaje swoje miejsce osobie najbliższej księciu Filipowi. Na pogrzebie również nie zjawi się żona jego wnuka - Meghan Markla, która jest w ciąży i pozostała w Stanach Zjednoczonych na polecenie lekarza. Mimo tych surowych obostrzeń, fani monarchii będą mogli wziąć udział w tym ostatnim pożegnaniu, ale z domów.

Ceremonia pogrzebowa będzie transmitowana w brytyjskiej telewizji, ale także w internecie. Transmisja pogrzebu rozpocznie się o 15.30 (czasu polskiego) i będzie dostępna na oficjalnym kanale rodziny królewskiej na platformie YouTube. Pogrzeb będzie też transmitowany na portalu Onet, oraz w telewizji TVN24. Zaś w TVP Info od godz. 16.00 pojawi się program poświęcony księciu.

Książę Filip nie żyje
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze