W Europie nikt nie pamięta o tej chorobie. Dwa przypadki małpiej ospy w Wielkiej Brytanii

2021-06-11 19:11 Marta Woźniak
Gruźlica, grypa, ospa i... kiła. Coraz więcej zachorowań na Lubelszczyźnie!
Autor: unsplash.com // Hush Naidoo Gruźlica, grypa, ospa i... kiła. Coraz więcej zachorowań na Lubelszczyźnie!

W północnej Walii zidentyfikowano dwa przypadki małpiej ospy, poinformowali urzędnicy ds. zdrowia. Public Health Wales (PHW) podał w oświadczeniu, że pierwszy przypadek małpiej ospy został nabyty za granicą, a oba przypadki zostały zidentyfikowane u dwóch osób z tego samego gospodarstwa domowego. Małpia ospa to wyjątkowo rzadka choroba praktycznie nie występująca poza Afryką Środkową i Zachodnią.

Dwie osoby zakaziły się małpią ospą, tak wynika z oświadczenia podanego przez służbę zdrowia Walii w Wielkiej Brytanii. Nieznane są dane tych osób, ani płeć, ani wiek, jednak wiadomo, że dwie zakażone osoby są mieszkańcami jednego gospodarstwa domowego. Służby obecnie monitorują z kim zakażone osoby miały kontakt, bo choć małpia ospa jest niezwykle rzadka, w Europie nie występuje.

WAŻNE Wyjazd do Chorwacji, Hiszpanii, Turcji. Czy wyjedziesz bez testu na koronawirusa na wakacje

„Potwierdzone przypadki małpiej ospy są w Wielkiej Brytanii rzadkim przypadkiem, a ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest bardzo niskie” – powiedział Richard Firth, konsultant PHW ds. ochrony zdrowia „Pracowaliśmy z kolegami z wielu agencji, stosując wypróbowane i przetestowane protokoły i procedury, i zidentyfikowaliśmy wszystkie bliskie kontakty. Podjęto działania, aby zminimalizować prawdopodobieństwo dalszej infekcji” - wyjaśnił.

Nowy spot zachęcający do szczepienia na koronawirusa

Wirus małpiej ospy należy do tej samej rodziny wirusów, co ospa prawdziwa, chociaż jest znacznie mniej dotkliwy, a eksperci twierdzą, że ryzyko zakażenia jest niskie. Występuje głównie w odległych częściach krajów środkowej i zachodniej Afryki i w pobliżu tropikalnych lasów deszczowych. Istnieją dwa główne szczepy wirusa - zachodnioafrykański i środkowoafrykański. Do pierwszych objawów należy gorączka, bóle głowy, obrzęki, bóle pleców, bóle mięśni i ogólna apatia. Po ustąpieniu gorączki może rozwinąć się wysypka, często zaczynająca się na twarzy, a następnie rozprzestrzeniająca się na inne części ciała, najczęściej na dłonie i podeszwy stóp. Wysypka, która może być bardzo swędząca, zmienia się i przechodzi przez różne etapy, aż w końcu tworzy strup, który później odpada. Zmiany mogą powodować blizny. Infekcja zwykle ustępuje samoistnie i trwa od 14 do 21 dni. Większość przypadków wirusa jest łagodna, czasami przypominająca ospę wietrzną i ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. Zdarzało się jednak, że w regionie Afryki Zachodniej osoby zakażone wirusem małpiej ospy umierały.

ZOBACZ GALERIĘ Mobilny kontener w Olsztynie. Od 10 czerwca ruszą w nim szczepienia. Bez umawiania terminu! [FOTO]

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze