Wizy: Polska bliżej włączenia do Visa Waiver Program

2015-06-22 2:00

To może być przełom w walce o włączenie Polski do programu o ruchu bezwizowym. Dwupartyjny projekt ustawy zgłoszony przez republikanina Marka Kirka oraz demokratkę Barbarę Mikulski, który pozwoliłby obywatelom RP podróżować do USA bez wiz, został zaakceptowany przez Komisję ds. Rozdzielania Środkami Finansowymi (Appropriations Committee). 

Stosunkiem głosów 26 do 4 pozwolono, aby dołączyć go jako poprawkę do ustawy budżetowej Departamentu Bezpieczeństwa Kraju (Department of Homeland Security Appropriations Act) – czytamy w oświadczeniu senatora Kirka. To oznacza, że nie Kongres a szef  DHS miałby prawo znieść obowiązek wizowy wobec Polaków po spełnieniu określonych warunków.  Zadowolenia z dołączenia poprawki nie kryją jej autorzy. –  W Illinois mieszka  blisko milion osób z polskimi korzeniami. Nasze drzwi muszą być otwarte dla ich rodzin i bliskich z ich kraju, którzy chcą odwiedzić nasz stan czy Amerykę. Polska i Polacy od dawna zasługują, by traktować ich jak przyjaciół i sojuszników – powiedział Mark Kirk, reprezentujący w Senacie stan Illinois. Polityk i Barbara Mikulski po raz kolejny przypomnieli, że dołączenie Polski do 38 krajów już korzystających z Visa Waiver Program przyczyni się do wzrostu wpływów z turystyki. Zgodnie z propozycją liczba odmów przy wydawaniu wiz oraz liczba osób pozostających w USA po jej wygaśnięciu, nie mogłyby być większe niż 3 procent. Jednak sekretarz DHS mógłby zwolnić kraj z wymogów dotyczących odmów, jeżeli nie przekraczają one 10 procent.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE