Recep Tayyip Erdogan

i

Autor: Francisco Seco/AP

Znamy wyniki wyborów w Turcji

Wybory prezydenckie w Turcji. Recep Erdogan zwyciężył w drugiej turze!

2023-05-28 22:36

Obecny szef państwa Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w niedzielę (28 maja) w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji, zdobywając 52 proc. głosów. Tak wynika z rezultatów opublikowanych przez agencje Anatolia i ANKA po otwarciu 99 proc. urn z lokali wyborczych. Oznacza to trzecią kadencję prezydencką Erdogana.

Erdogan nadal prezydentem w Turcji. Zdobył ponad 52 proc. głosów w drugiej turze

Rywal Erdogana, wspierany przez większość opozycji przewodniczący Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal Kilicdaroglu, zdobył poparcie 48 proc. głosujących. Frekwencja wyborów prezydenckich w Turcji wyniosła 85 proc., cztery punkty procentowe mniej niż podczas pierwszej tury zorganizowanej 14 maja równolegle z wyborami parlamentarnymi. Do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach upoważnionych było ponad 64 miliony obywateli Turcji.

Erdogan zapewnił sobie najwyższe stanowisko w państwie po raz trzeci z rzędu. Jego kadencja potrwa pięć lat. Po raz pierwszy w historii Turcji prezydenta wybrano w drugiej turze wyborów.

W lipcu 2018 roku Turcja przeszła z systemu parlamentarnego na prezydencki. W nowym systemie prezydent wybierany jest bezpośrednio, a stanowisko premiera zostało zniesione.

CZYTAJ TEŻ: Zdaniem Bronisława Komorowskiego nic nie zapowiada, aby Rosja lub Ukraina zamierzały kapitulować

Sonda
Interesujesz się polityką?
Politycy od kuchni, Beata Kempa
Listen on Spreaker.