Zaskakująca decyzja WHO, na rynek wejdzie nowa szczepionka. Tym razem chińska

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Zaskakująca decyzja WHO, na rynek wejdzie nowa szczepionka. Tym razem chińska

2021-05-07 18:55

Już niedługo na rynek wkroczy kolejna szczepionka przeciw COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia właśnie podjęła decyzję i awaryjnie dopuściła w piątek do użytku szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm. Jest ona podobnie jak preparaty firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca dwudawkowa. Czy będzie skuteczna?

Akcja szczepień przeciw COVID-19 trwa. Do tej pory dostępne były preparaty czterech firm - Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Jak się okazuje, już niedługo na rynek wejdzie kolejna szczepionka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) awaryjnie dopuściła w piątek do użytku szczepionkę przeciw Covid-19 chińskiej firmy Sinopharm - poinformował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

ZOBACZ TEŻ: Akcja szczepień w całych USA spowalnia, a to warunek do wyjścia z pandemii

Co ciekawe, będzie to pierwsza zaaprobowana przez WHO szczepionka na koronawirusa niewyprodukowana na Zachodzie. To też pierwszy przypadek, gdy Światowa Organizacja Zdrowia awaryjnie zatwierdziła do użytku szczepionkę chińskiej produkcji na chorobę zakaźną.

Zatwierdzenie szczepionki przez WHO oznacza, że organizacja ta uznała preparat za skuteczny i bezpieczny, a zatem może on zostać włączony do programu COVAX, gwarantującego dostawy szczepionek do państw rozwijających się. Ponadto aprobata WHO zwiększy zaufanie do chińskiego preparatu, którego ponad 100 mln dawek sprzedano za granicę.

Preparat Sinopharmu został już podany kilkuset milionom osób w Chinach i innych krajach. Według chińskich władz preparat Sinopharmu zapobiega zachorowaniu na Covid-19 ze skutecznością ponad 79 proc. W próbach klinicznych w Brazylii, Turcji i Indonezji szczepionka wykazała skuteczność pomiędzy 50,65 a 83,5 proc.

Warto zaznaczyć, że szczepionka Sinopharmu, podobnie jak preparaty firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca, podawana jest w dwóch dawkach. Co więcej, WHO zleca stosowanie jej u osób powyżej 18. roku życia.

Farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni szkolą się ze szczepień przeciw COVID-19.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE