Nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo. Na świat przyszło 6 małych muflonów [ZDJĘCIA]

2020-04-21 15:04

Powiększa się stado muflonów we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. W kwietniu na świat przyszło aż 6 jagniąt. Wszystkie mieszkają w europejskiej części ogrodu, dzieląc wybieg z magotami, a za sąsiadów mając żbiki, rysie, niedźwiedzie brunatne i wilki.

W ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu mieszka 15 muflonów - jeden samiec, 8 owiec oraz 6 jagniąt, z których najmłodsze przyszło na świat 19 kwietnia.

- Pierwsze dwa muflony przyszły na świat 4 kwietnia, a kolejne rodziły się 10, 11, 14 i 19. Można powiedzieć, że mamy rok muflona, bo dawno nie mieliśmy tak licznego przychówku - mówi Łukasz Karolik, opiekun zwierząt kopytnych z wrocławskiego zoo. - Wszystkie są zdrowe, a matki opiekują się nimi troskliwie. Jeszcze nie znamy płci, ale zostaną z nami co najmniej dwa lata, więc mamy na to czas.

We wrocławskim zoo urodziły się muflony śródziemnomorskie

Muflon to dzika owca, której pierwotnym środowiskiem życia były góry, stąd doskonała zdolność do wspinania się po stromych, skalistych zboczach i skoczność. Pierwotnie muflony występowały na terenie Azji Mniejszej, na Dolny Śląsk trafiły ok. 1901 r. Powodem zasiedlania muflona na nowych terenach była chęć urozmaicenia polowań. Szacuje się, że dzisiaj żyje w Polsce ponad 1 500 osobników tego gatunku, głównie w Sudetach.

Muflony żyją w stadach, których przewodnikiem jest dorosła samica. W lecie owce i młode tworzą stada złożone z kilkunastu sztuk, a starsze samce żyją w odrębnych, małych stadkach. Zimą stada te łączą się. Dorosły samiec osiąga do 130 cm długości ciała, do 88 cm wysokości w kłębie i waży 50 kg. Samice są mniejsze i osiągają odpowiednio 110 cm, 75 cm i 35 kg. Samce (tryki) posiadają charakterystyczne rogi spiralnie skręcone ku tyłowi i w bok, które rosną całe życie i pozwalają określić wiek zwierzęcia. Muflony żyją średnio ok. 20 lat.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj