Jak zagłosować w wyborach prezydenckich 2025? Pytania i odpowiedzi

2025-05-16 10:00

Już w tę niedzielę odbędą się wybory prezydenckie i zdecydujemy, kto obejmie najwyższy urząd w państwie na pięcioletnią kadencję. W wyborach liczy się każdy głos, dlatego ważne jest abyśmy nie zmarnowali naszego. Poradnik wyborczy „Super Expressu” pomoże krok po kroku zrozumieć procedurę głosowania w lokalu wyborczym.

urna wyborcza

i

Autor: Shutterstock

Tak prawidłowo oddasz głos na swojego kandydata

Wybory odbędą się 18 maja 2025 r. Lokale wyborcze będą otwarte tego dnia w godzinach 7:00 – 21:00. Komisje wyborcze są przygotowane do wydania kart do głosowania dla wszystkich uprawnionych, czyli dla prawie 24 mln Polaków. Sprawdź, jak oddać głos na wybranego kandydata!

Gdzie znajduje się moja komisja wyborcza?

Jeśli nie wiesz, w której obwodowej komisji wyborczej możesz zagłosować, sprawdzisz to na stronie www.wybory.gov.pl albo na stronie twojego miasta lub gminy. W ten sposób dowiesz się, gdzie jest twój lokal wyborczy (jego lokalizacja zależy od adresu zameldowania).

Co zabrać do lokalu wyborczego?

Na wybory udaj się z dokumentem tożsamości. Może nim być np.: dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka albo inny dokument ze zdjęciem, wydany przez urząd, który zweryfikował twoje dane. Dokument można okazać w telefonie (aplikacja mObywatel). Można wziąć swój długopis, ale w lokalu wyborczym długopisy będą zapewnione.

Czy zagłosuję poza miejscem zamieszkania?

Tak, ale pod warunkiem, że wcześniej uzyskałeś zaświadczenie uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania. Trzeba będzie okazać je komisji.

Karta z 13. nazwiskami kandydatów

Ile kart otrzymam i jak oddać głos?

Po okazaniu komisji wyborczej dokumentu oraz podaniu adresu zamieszkania, otrzymasz jedną kartę do zagłosowania w wyborach prezydenckich. Odbiór karty należy pokwitować. Będą na niej nazwiska 13 kandydatów przedstawione w kolejności alfabetycznej. Przy nazwisku wybranego kandydata w kwadratowym polu należy postawić znak X (dwie skrzyżowane linie).

Jak długo trwa cisza wyborcza?

Na 24 godziny przed dniem głosowania (od północy w sobotę, 17 maja) nie można zwoływać zgromadzeń, wygłaszać przemówień ani prowadzić agitacji wyborczej. Zabroniona jest też ona w internecie. Cisza wyborcza kończy się w niedzielę o godz. 21, kiedy zamknięte zostaną lokale wyborcze. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna.

Jak mogą oddać głos niepełnosprawni i seniorzy?

Osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oraz osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat, mają prawo głosować przez pełnomocnika, ale wymagało to wcześniejszego (do 9 maja) złożenia odpowiedniego wniosku. Można też było (do 8 maja) zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego albo potrzebę dowozu do lokalu wyborczego (w gminach bez transportu publicznego i przy dużych odległościach do lokali).

Polityka SE Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki