Debaty prezydenckie, które odbyły się w piątek i poniedziałek, wzbudzały sporo emocji jeszcze przed swoim rozpoczęciem. Później emocje tylko rosły! Kto, zdaniem Polaków, poradził sobie najlepiej? Odpowiedzi dostarcza nasz sondaż, przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster.
Najwięcej osób, bo 20 proc., wskazało na Rafała Trzaskowskiego z KO, mimo że pojawił się tylko na jednej z trzech debat. Drugie miejsce zajął Karol Nawrocki z poparciem PiS-u, uzyskawszy 18 proc. Podium zamyka marszałek Sejmu Szymon Hołownia z wynikiem 11 proc.
O komentarz do wyników naszego sondażu poprosiliśmy politologa prof. Rafała Chwedoruka z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Rafał Trzaskowski jest najbardziej rozpoznawalny na tle konkurentów, to na pewno nie było bez znaczenia. Ważny jest jednak punkt odniesienia przy interpretacji sondażu. Ten wynik jest mniejszy niż jego poparcie w innych sondażach, więc nie ma powodów do radości, podobnie zresztą jak Karol Nawrocki - powiedział nam ekspert.
To nie dwóch głównych konkurentów w wyborach prezydenckich 2025 zdaniem prof. Chwedoruka ma największe powody do świętowania, a "mniejsi" kandydaci.
- Najwięcej na takim wyniku Trzaskowskiego zyskali Hołownia i Biejat. Zresztą nikt inny nie rywalizuje o jego wyborców - podkreślił. - Powody do zadowolenia ma Joanna Senyszyn, u której uwagę zwraca spójność wypowiedzi, ale też, wbrew pozorom, Maciej Maciak. Wszystko, co się wydarzyło, zapewniło mu rozgłos. Reszta mieści się w średniej - dodał Chwedoruk w rozmowie z SE.
Jak wypadli pozostali kandydaci?
Na kolejnych miejscach w naszym sondażu znaleźli się:
- Sławomir Mentzen 8%
- Krzysztof Stanowski 7%
- Grzegorz Braun 3%
- Magdalena Biejat 3%
- Adrian Zandberg 2%
- Joanna Senyszyn 2%
- Artur Bartoszewicz 1%
- Marek Jakubiak 1%
Z kolei aż 24 proc. respondentów stwierdziło, że nie oglądało debat i nie ma zdania na ten temat.
Badanie zrealizowane zostało przez Instytut Badań Pollster w dniach 15-16.04.2025 roku metodą CAWI na próbie 1003 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.
W naszej galerii zobaczysz, jak wyglądała debata w TV Republika:


i
