Koszmarny wypadek

To był drogowy koszmar. Zginęło pięcioro młodych ludzi. Starosta: "Tu będzie bezpiecznie"

2024-02-12 14:14

Niewyobrażalna tragedia, do której doszło na trasie koło Skąpego, wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami woj. lubuskiego. Audi rozbiło barierki i wpadło do stawu. Zginęło pięcioro młodych osób. Ofiarami byli 19-latkowie Wojtek i Dominik, 17-letni Kuba i dwie 18-latki Kornelia i Weronika. Mimo, że od wypadku minęło już kilka lat, to miejsce wciąż uznawane jest za bardzo niebezpieczne, jednak to ma się zmienić. W tym miejscu będzie znacznie bezpieczniej.

Do tragedii doszło we wtorek, 10 grudnia, 2019 r. Audi wystające z wody zauważyli nad ranem przejeżdżający drogą kierowcy. Na miejsce zostały wezwane służby ratunkowe. Dojechały wozy straży pożarnej ze Świebodzina, policja, karetki pogotowia ratunkowego oraz wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ruszyła akcja ratunkowa. Niestety nie było kogo ratować. W audi w wodzie było pięcioro młodych ludzi. Wszyscy zginęli na miejscu.

W wypadku zginęli 19-latkowie Wojtek i Dominik, 17-letni Kuba i dwie 18-latki Kornelia i Weronika. Audi w chwili tragedii najprawdopodobniej prowadziła jedna z 18-latek. Prawo jazdy miała zaledwie od dwóch miesięcy.

Wyniki sekcjach ciał były przerażające. Przyczyną śmierci wszystkich osób w samochodzie było utonięcie. Nie wiadomo czy 19-latkowie Wojtek i Dominik, 17-letni Kuba i dwie 18-latki Kornelia i Weronika byli przytomni. Podczas uderzenia audi w betonowy słup doznali poważnych obrażeń wielonarządowych. Wiadomo też, że trzej siedzący z tyłu mężczyźni nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dwie 18-latki z przodu miały mieć zapięte pasy.

Po tragicznym wypadku W sieci pojawił się filmik,  na którym słychać głos rozbawionej dziewczyny, która jedzie i krzyczy „180, 190”. Chodzi o prędkość jazdy. Został nagrany kilkanaście lub kilka godzin przed zdarzeniem.

Miejsce, w którym doszło do wypadku, ma być bezpieczniejsze. Od poniedziałku, 12 lutego zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu na odcinku skrzyżowania dróg powiatowych nr 1225F i 1227F (rondo Skąpe- Cibórz). Zostanie przebudowane najbardziej niebezpieczne skrzyżowanie w powiecie.

- To miejsce znane mieszańcom okolic z wielu dramatycznych wydarzeń. Niebezpieczne zwłaszcza zima oraz nocą – mówi Zbigniew Szumski, starosta świebodziński.

Pojawi się bezkolizyjne rondo trzywlotowe, które znacząco poprawi bezpieczeństwo ruchu.

– Rondo będzie miało 30 metrów średnicy oraz trzy wjazdy – mówi starosta Szumski. Dodaje, że poniedziałek to dla bezpieczeństwa w tym miejscu jest przełomowym dniem.

W pierwszym etapie Wykonawca przystąpi do wycinki drzew kolidujących z budowanym rondem, następnie zostaną wykonane roboty ziemne. Inwestorem jest Starostwo Powiatowe w Świebodzinie, a wykonawcą robót jest firma EXALO. Łączny koszt inwestycji ponad 1,5 mln zł. Planowane zakończenie robót to czerwiec tego roku.

Po przebudowie w tym miejscu będzie bezpiecznie – mówi starosta Szumski.

Kierowco, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż quiz a przekonasz się!

Pytanie 1 z 10
Czy w tej sytuacji kierowca ma obowiązek włączyć kierunkowskaz, by zasygnalizować zmianę pasa ruchu z lewego na prawy?
Sytuacja
Piraci na drogach. To oni stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo