Gdzie wyrobić paszport w Katowicach?

i

Autor: EG Gdzie wyrobić paszport w Katowicach?

Zielona Góra: Gdzie wyrobić paszport? [WNIOSEK, OPŁATA, ZDJĘCIA]

2017-05-18 8:52

Planujecie wakacje za granicą? Koniecznie sprawdźcie czy wasz paszport nie stracił lub nie straci w najbliższym czasie ważności. Przygotowaliśmy dla was krótki informator o tym, gdzie i za ile wyrobić paszport.

Do większości krajów Unii Europejskiej możemy wjechać posiadając jedynie dowód osobisty, ale jeśli planujecie dalsze wakacyjne wyjazdy np. na Dominikanę, Kubę, a nawet do Chorwacji czy Bułgarii z pewnością przyda wam się paszport. Przed wyjazdem dokładnie upewnijcie się czy nie stracił on ważności lub nie traci jej w ciągu najbliższych miesięcy. Bardzo często wymogiem wpuszczenia do danego kraju jest posiadanie ważnego paszportu, który nie straci jej przynajmniej w ciągu kilku następnych miesięcy.

Ważność paszportu możemy sprawdzić na drugiej stronie dokumentu, w miejscu ze zdjęciem, w punkcie dziesiątym - Upływ Ważności. Paszport zazwyczaj wydawany jest na 10 lat, ale w przypadku dzieci okres ważności dokumentu jest krótszy. Nowy paszport powinniśmy wyrobić również po zmianie nazwiska lub przy znacznej zmianie wyglądu.

Gdzie wyrobić paszport w Zielonej Górze?

Sprawami paszportowymi zajmuje się Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego na ul. Podgórnej 7, w ramach którego działa Oddział Paszportowy. Tam pobieramy wniosek, wnosimy opłatę za paszport i tam też odbieramy gotowy dokument. Wniosek należy złożyć osobiście, ale w przypadku osób małoletnich wypełnia go prawny opiekun. Obowiązkowo podczas składania wniosku obecne muszą być dzieci powyżej 5. roku życia. Jest to związane z pobraniem do paszportu biometrycznego odcisków palców. Pamiętajmy również, że paszport dla dziecka wymaga podpisu obojga rodziców.

Ile kosztuje paszport?

W Polsce opłata za paszport wynosi 140 zł. W wielu przypadkach wnioskodawcom przysługuje 50% zniżki - emeryci, renciści, kombatanci, osoby niepełnosprawne, studenci, dzieci powyżej 13. roku życia. Paszport dla młodszych dzieci kosztuje 30 zł. Zniżka przysługuje również osobom posiadającym Kartę Dużej Rodziny - dodatkowe 50% od każdej z kwot.

Jakie dokumenty są wymagane?

Przy składaniu wniosku paszportowego obowiązkowo należy mieć przy sobie ważny paszport. Jeśli takiego nie posiadamy wówczas należy przedłożyć ważny dowód osobisty. Dodatkowo należy dołączyć do wniosku jedną fotografię oraz dowód uiszczenia opłaty. W przypadku wymiany paszportu po zmianie nazwiska wymagany jest również skrócony odpis aktu małżeństwa.

Ważność paszportu

Dokument wydawany jest na 10 lat, ale w przypadku dzieci do 13. roku życia okres ważności wynosi 5 lat. Istnieje również możliwość wydania paszportu tymczasowego na okres wskazany we wniosku, ale nie dłużej niż 12 miesięcy. Paszport tymczasowy wydawany jest np. w przypadku, gdy nie ma możliwości pobrania odcisków palców - u niemowląt. Wniosek o paszport powinniśmy składać jeszcze przy ważności poprzedniego dokumentu. Podczas odbioru nowego paszportu, stary zostaje anulowany i zwrócony.

Czas oczekiwania na paszport

Od momentu złożenia wniosku czas oczekiwania na paszport nie powinien wynosić więcej niż 30 dni. Bliżej określony czas oczekiwania powinien być wskazany przy składaniu wniosku, ale możemy również sprawdzić status sprawy za pośrednictwem strony internetowej obywatel.gov.pl po wpisaniu numeru sprawy, który widnieje na potwierdzeniu złożenia wniosku.

Jaka fotografia do paszportu biometrycznego?

Od kilku lat obowiązują nowe wytyczne dotyczące fotografii paszportowej. Powinna mieć ona wymiary 35x45 mm, być wykonana na jasnym tle w kolorze z dobrze widocznymi oczami i twarzą. Zdjęcia w nakryciach głowy i ciemnych okularach nie zostaną przyjęte, podobnie będzie w przypadku zdjęć, na których wnioskodawca ma rozchylone usta.

Czytaj także: Te drogi w Lubuskiem są najbardziej niebezpiecznie. ZOBACZCIE, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków! [MIEJSCA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki