Porody rodzinne w Zielonej Górze znów możliwe

i

Autor: cynthia_groth/cc0/pixabay Porody rodzinne w Zielonej Górze znów możliwe

Zielona Góra: Wracają porody rodzinne! Długa lista wymagań dla przyszłych rodziców!

2020-06-08 11:58

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze poinformował o przywróceniu porodów rodzinnych. Możliwość rodzenia ze wsparciem najbliższej osoby została zawieszona w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Rodzinny poród wiąże się jednak z szeregiem obostrzeń, do których przyszli rodzice muszą się zastosować.

Wracają porody rodzinne w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Placówka zawiesiła możliwość towarzyszenia rodzącej kilka tygodni temu w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Dla wielu kobiet, które planowały, że najbliżsi będą z nimi w tym szczególnym momencie, decyzja ta była powodem stresu i rozczarowania. Bezpieczeństwo przyszłych mam i noworodków było jednak priorytetem.

Szpital zdecydował się na przywrócenie rodzinnych porodów, ale towarzyszyć im będzie szereg obostrzeń, zarówno dla samych rodzących, jak i osób, które będą im towarzyszyć. Przede wszystkim przyszłe mamy będą badane w kierunku zakażenia koronawirusem, a następnie kierowane do izolatki do czasu otrzymania ujemnego wyniku.

Z kolei osoba towarzysząca będzie musiała okazać przy przyjęciu ujemny wynik posiewu w kierunku SARS-CoV-2 badany metodą PCR. Badanie takie należy wykonać nie wcześniej niż 5 dni przed porodem. Akceptowane są wyniki z wszystkich atestowanych laboratoriów, istnieje także możliwość wykonania badania komercyjnie w laboratorium zielonogórskiego szpitala. Osoby towarzyszące muszą się więc przygotować na wydatek rzędu kilkuset złotych.

Pozostałe zasady obowiązujące przy porodach rodzinnych w Zielonej Górze:

- Kopię wyniku wymazu osoby towarzyszącej dołącza się do dokumentacji rodzącej.

- Osoba towarzysząca wypełnia przy przyjęciu pacjentki ankietę covidową, którą dołącza się do dokumentacji rodzącej.

- Osoba towarzysząca podczas porodu przebywa wyłącznie przy rodzącej, korzysta z toalety wskazanej przez personel traktu porodowego.

- Osoba towarzysząca podczas pobytu stosuje środki ochrony indywidualnej – maseczka, rękawiczki, fartuch flizelinowy dostarczony przez personel traktu porodowego.

- Osoba towarzysząca jest zobowiązana opuścić salę porodową dwie godziny po porodzie lub natychmiast na polecenie personelu traktu porodowego.

- Osoby przebywające w kwarantannie lub w trakcie izolacji domowej, lub spełniające kryteria podejrzenia o zakażenie Covid 19 (ankieta) nie może uczestniczyć w porodzie.

Mrożąca krew w żyłach relacja sąsiadki 6-letniej dziewczynki, która wpadła do stawu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki