Rozszyfruj swoją fakturę za gaz

2013-05-31 4:00

Gdy dostajesz rachunki za gaz zastanawiasz się, co znaczą te kolumny niezrozumiałych liczb? Nie przejmuj się. Niewiele osób wie, która opłata jest stała, a która zależy od ilości zużytego gazu. Pomożemy ci zrozumieć, jak właściwie odczytać rachunek za gaz.

Warto wiedzieć, za co płacisz. Dzięki temu łatwiej przyjdzie ci np. obniżenie twoich rachunków za gaz. Od czego więc zależy ich wysokość? Przede wszystkim od ceny gazu. Decyduje o niej prezes Urzędu Regulacji Energetyki i ustala ją na wniosek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Wpływ na opłaty ma również koszt dostarczenia błękitnego paliwa do twojego domu. Oczywiście wysokość rachunków zależy w dużej mierze również od tego, ile gazu ziemnego zużywasz. Zwykle ten składnik stanowi 50-60 proc. całego rachunku. Jeśli więc gazu używasz tylko do gotowania, to zapłacisz za niego dużo mniej niż osoby, które wykorzystują to paliwo do podgrzania wody czy ogrzania mieszkania lub domu.

Faktura bez tajemnic

Rachunek za gaz składa się po pierwsze, z opłaty za to, co faktycznie zużyłeś, a po drugie, z opłat stałych - podobnie jak w przypadku telefonu komórkowego z umową abonamentową.

Na pierwszy rzut oka rzędy cyfr oraz nazwy należności faktycznie mogą się wydawać niezrozumiałe. Dzięki naszym wskazówkom bez trudu rozwikłasz, co się kryje za tajemniczymi określeniami.

Różne grupy taryfowe

Warto wiedzieć, że cena gazu ziemnego wysokometanowego uzależniona jest od grupy taryfowej, jaka została ci przypisana. Dostawca gazu robi to w oparciu o wielkość poboru błękitnego paliwa, czyli rodzaj i liczbę odbiorników gazu oraz liczbę odczytów licznika w roku. Obowiązują trzy grupy taryfowe:

Taryfa W-1.1, W-1.2, W-1.12T - klienci korzystający tylko z kuchenki gazowej;

Taryfa W-2.1, W-2.2, W-2.12T - klienci korzystający z kuchenki gazowej i piecyka gazowego;

Taryfa W-3.6, W-3.9, W-3.12T - klienci korzystający z kuchenki gazowej, piecyka gazowego oraz pieca centralnego ogrzewania.

Oto, co znajduje się na fakturze za gaz

Numer konta

numer rachunku, na który należy uiścić należność

Numer klienta

Stały numer przypisany każdemu klientowi. Potrzebny jest do jego identyfikacji. Ten numer należy wpisać, wypełniając przelew. Przydaje się również w przypadku kontaktowania się z biurem obsługi klienta. Pod nim podane są twoje imię i nazwisko oraz adres.

Adres punktu poboru

Tu dostarczany jest gaz, poniżej wpisany jest numer twojego gazomierza

Taryfa

Od tej pozycji na rachunku zależy cena, jaką zapłacisz za gaz, abonament i opłaty sieciowe (stała i zmienna). Jest ci przypisana grupa taryfowa w zależności od tego, ile gazu średnio zużywasz i zgodnie z nią dostawca cię rozlicza.

Wielkość zużycia

Oznacza ilość zużytego gazu w danym okresie rozliczeniowym

Abonament

To zryczałtowana opłata stała, którą dostawca pobiera od ciebie każdego miesiąca bez względu na to, ile gazu zużyłeś. Płacisz m.in. za to, że ktoś wystawia dla ciebie tę fakturę, sprawdza liczniki itd.

Opłata sieciowa zmienna

Pobierana za dostarczanie gazu w wymaganych ilościach i właściwej jakości

Opłata sieciowa stała

Pobierana za eksploatację, kontrolę, remonty gazociągów

Cena gazu

To cena netto jednego metra sześciennego gazu ziemnego. Jej wysokość jest odrębnie ustalona dla każdej grupy taryfowej i zatwierdzana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Kwota do zapłaty

To suma, którą musisz wpłacić na rachunek podany na fakturze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze

Materiał sponsorowany