Dobry zestaw - wyłącznik i gniazdo

2009-03-13 8:09

Choć zalety pstryczka-elektryczka opisał poeta, przez lata nie mieliśmy wielkiego wyboru wyłączników i gniazd. Na szczęście producenci zaczęli dbać o ich urodę, by można je było dopasować do wystroju wnętrza.

Z błyskiem w ścianie

Metaliczne powierzchnie nie są zarezerwowane wyłącznie dla stylu high tech. Dużo srebrnego i złotego koloru znajdziemy również w stylistyce retro.

Stare złoto
W takim odcieniu są motywy na tapecie oraz ramki okalające. Seria "B 3", wyłącznik uniwersalny, gniazdo z uziemieniem, BERKER; tapeta z jedwabiu naturalnego "Sultane", TEXAM; winogrona, ekspozycja, EM-ART.
Odrobina surowości
Ściana oraz blat bufetu z różowego pleksiglasu, a dla przełamania słodkich pastelów trochę stali w kolorze inox. Seria "K 5", stal szlachetna, gniazdo z uziemieniem, BERKER; wyłącznik uniwersalny, domino, CASA MIA.

 

Zanim zamówisz elektryka

1. Przemyśl, gdzie chcesz postawić lampy oraz sprzęt audio-wideo, zaznacz w pobliżu miejsca na gniazdka.
2. Optymalna wysokość gniazdka nad podłogą to 0,3 m (jeszcze wygodnie do nich sięgnąć, a kable są już mało widoczne). W kuchni zaplanuj gniazdka do AGD. Umieszcza się je tuż nad blatem roboczym albo górnymi szafkami.
3. Wyłączniki zazwyczaj instalowane są na wysokości ramienia dorosłej osoby. Jeśli ktoś z domowników porusza się na wózku, zamontuj je na wysokości, która jest dla niego najwygodniejsza.
4. Do łazienki są przeznaczone gniazdka bryzgoszczelne. Mają oznaczenie IP44. Montuje się je 1,4 m nad podłogą, możliwie najdalej od strefy mokrej.
5. Warto docenić włączniki ze ściemniaczami. Nie tylko oszczędzają prąd, ale też pomagają szybko stworzyć kameralny nastrój w pokoju.

 

Zobacz więcej na:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki