Drewno pod ochroną

2010-07-01 4:00

Drewno jest wdzięcznym materiałem budowlanym: ciepłym, łatwo poddającym się obróbce, naturalnym. Dlatego chętnie jest wykorzystywane do budowy ogrodzeń, altan, pergoli, podestów i wielu innych elementów architektury ogrodowej. Jego trwałość zależy od właściwej impregnacji.

Trwałość drewna zależy m.in. od jego rodzaju. Z rodzimych gatunków najbardziej odporny na niszczenie jest dąb. Wykonane z niego elementy nie zmieniają wyglądu przez długie lata, nawet jeśli nie zostały niczym zabezpieczone. Jednak w ogrodach zwykle wykorzystywane jest tańsze drewno sosnowe. Niezabezpieczone, wystawione na ciągłe działanie słońca i deszczu, w ciągu kilku lat może ulec rozkładowi.

Czym zabezpieczyć

Drewno, które nie zostało fabrycznie zaimpregnowane, musimy zabezpieczyć przed wilgocią, słońcem, grzybami i owadami. Możemy zastosować jeden z wielu rodzajów impregnatów lub olejów do drewna, a następnie pokryć je lakierem transparentnym.

Niektóre środki do impregnacji zawierają domieszki wosku. Tworzą one wodoodporną, szlachetnie wyglądającą powłokę, która sprawia, że nawet niedokładnie oszlifowane drewno ma równą i gładką powierzchnię. Na rynku dostępne są impregnaty oraz lakiery i lakierobejce w dwóch rodzajach - wodne i rozpuszczalnikowe.

Impregnaty

Zawarte w nich substancje zapobiegają rozwojowi pleśni i innych grzybów oraz owadów. Zabezpieczają też drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. Niektóre preparaty zawierają substancje zabijające insekty oraz likwidujące ogniska zapalne, więc mogą być stosowane do jednoczesnego zabezpieczania i leczenia zainfekowanego drewna. Impregnaty można stosować wyłącznie na drewno surowe, niczym wcześniej niemalowane. Wyjątek stanowi drewno impregnowane ciśnieniowo.

Impregnaty koloryzujące

Oprócz tego, że chronią, zawierają barwniki pochłaniające promienie UV i zabezpieczające drewno przed szarzeniem. Można nimi zabarwić drewno, ale z widocznym rysunkiem słojów. Stosuje się je na drewno surowe, po impregnacji ciśnieniowej i nasączone impregnatem.

Lakierobejce

Tworzą na powierzchni mocną, transparentną powłokę z połyskiem, zabezpieczającą drewno przed wilgocią, a także przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zazwyczaj jednak nie zabezpieczają drewna przed chorobami i szkodnikami. Lakierobejce z dodatkiem substancji chroniących przed biologiczną degradacją można stosować jako jedyną ochronę drewna.

LAKIERY I LAKIEROBEJCE - sprawdź, porównaj i wybierz - Tuznajdziesz.pl>>>

Lakiery

Tworzą mocną powłokę chroniącą drewno przed wilgocią. Niektóre zawierają filtry zabezpieczające przed szkodliwym wpływem promieni UV. Wzmacniają naturalny rysunek słojów. Dostępne są preparaty bezbarwne lub w kolorach drewnopodobnych. Można je stosować na zewnątrz tylko do rozjaśniania zabarwionego już drewna.

Oleje

Wytwarza się je na bazie oleju roślinnego. Chronią drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci i przeciwdziałają jego rozsychaniu i pękaniu. Odświeżają powierzchnie malowanych elementów i zabezpieczają je przed szkodliwym działaniem promieni UV. Drewno zabezpieczone tylko olejem powinno być nim malowane każdej wiosny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki